Z Kuşağı 40’lı Yaşlarında Emeklilik Planlıyor

Yapılan araştırmalar Z kuşağının büyük kısmının kırklı yaşlarında emekli olmayı hedeflediğini ortaya koyuyor. Ne dersiniz, mümkün mü?

Kırklı yaşlarında emekli olmayı planlayan Z kuşağı çalışanlar

Z Kuşağı

Biliyoruz ki Z kuşağının talepleri çalışma şeklini sarsıyor. Elbette sadece talepleri değil; iş yapış biçimleri, hayata bakış açıları, teknolojiyle olan sıkı fıkı ilişkileri gibi pek çok faktör, iş yaşamında değişime sebep oluyor.

Bu kuşakla ilgili yapılan araştırmalar da zaman zaman çarpıcı sonuçlar verebiliyor. Örneğin bir araştırmada Z kuşağının işe gitmeme sebebi: iş kıyafeti masrafları olarak çıktı. Yine başka bir araştırma Z kuşağının kırklı yaşlarında emekli olmayı hedeflediğini ortaya koyuyor. Malum; biz Avrupa’nın en fazla mesai yapan milletiyiz. Hal böyleyken bu emeklilik hayali gerçek olur mu? Haberin detayları için 26.04.2024 tarihli pazarlamasyon.com sitesine bakalım.

Kırklı Yaşlarda Emeklilik

Z kuşağı ve Y kuşağı için emeklilik çok uzakta olabilir ancak onlar şimdiden emeklilik hayalleri kuruyor.

Yakın zamanda yapılan YouGov araştırması, Y kuşağı için çalışmayı tamamen bırakmanın sihirli rakamının 1 milyon ila 2 milyon dolar arasında olduğunu ortaya çıkardı. Z kuşağı ise daha azıyla daha erken emekli olmaya razı. Z kuşağının çoğunluğu (yüzde 37) yaşlılıklarında, hatta bazı durumlarda orta yaşlarına bile gelmeden 500 bin ila 1 milyon dolar civarında rahatlıkla geçimlerini sağlayabileceklerini tahmin ediyor.

Y kuşağı 40 ila 50 yaşları arasında emekli olmayı hedeflerken, en genç nesil çalışanların yüzde 14'ü kırklı yaşlarında emekli olmayı hedefliyor; bu da Y kuşağına göre iki kat umutlu olduklarını gösteriyor. Ancak tahmini yaşam beklentisi 100 yıl civarında olan tutumlu Z kuşağının yarım milyonluk servetiyle şaşırtıcı olarak 60 yıl boyunca yetinmesi çoğu insana göre hayalperestçe geliyor.

65 yaş ve üzeri Amerikalıların neredeyse yüzde 20'si çalışıyor; bu oran, 35 yıl önce çalışanların payının neredeyse iki katı. Bugün toplamda, 65 yaş ve üzeri yaklaşık 11 milyon Amerikalı çalışıyor. Ayrıca ortalama bir Amerikalının rahat bir şekilde emekli olması için 1,46 milyon dolara ihtiyacı bulunuyor. Hâl böyle olunca Z kuşağının ve genç Y kuşağının bekledikleri kadar erken emekli olması pek olası görülmüyor