Z Kuşağının Talepleri Çalışma Şeklini Sarsıyor

Z kuşağı, çalışma şeklini de değiştiriyor. Doğum günü izni, evcil hayvan ölüm izni, ekstra tatiller kurumların sundukları arasında.

Z Kuşağı Hangi Yıllar?

1990’lı yılların ortalarıyla 2010’lu yılların başları ortaları gibi doğanlar Z kuşağı olarak geçiyor. Bu kuşağın mensupları için 1995-2012 olarak net sınır koyanlar da var.

Pek çok şirket çalışanlarını kendilerine bağlayabilmek adına eskiden kurumlarında olmayan, ancak şu anda Z kuşağının öncelikleri arasında olan uygulamaları kapsamına alıyor. Mesela sırf deşarj olsunlar diye çalışanlarına bir hafta ücretli “Kafa İzni” veren firma var. Globalde haftada dört gün çalışma düzenine geçen firmalar olduğunu biliyoruz. Yaygın olmayan bir uygulama olarak, çalışana regl izni veren kurum var.

11 Aralık 2022 tarihli sozcu.com.tr sitesi bu konuda bir haber yayınladı. Özetle haber şöyle:

Timpson, Virgin Media, Dunelm, Go Compare, KPMG, Click Travel ve Shoosmiths’in başını çektiği birçok firma, Z Kuşağı çalışanlarına doğum günü izni, evcil hayvan ölüm izni ve ekstra tatiller sunmaya başladı.

Cuma günleri bira, şirket yönetim kuruluyla öğle yemeği ve yoga seansları gibi diğer teklifler de çalışanları etkilemek için uygulanan diğer seçenekler arasında yer alıyor.

Şirketler Uyum Sağlamalı

Ancak, Daily Mail’in haberine göre, girişimci iş insanı Charlie Mullins, insanları bu şekilde şımartan patronların işlerini riske attığını iddia ediyor. Mullins, “Personel bana kedileri hasta olduğu için gelmediklerini söylerdi. Bu çok saçma ve daha da kötüye gidiyor.”

“Personele ikramiye vermek onları daha üretken yapmaz. Sadece ek bir maliyet ekliyorsunuz. Bazı işletmeler bu nedenle batacak.”

“Çalışanlar yakında ne zaman gelmek istediklerini size söyleyecekler, o noktada toplanmaya başlasanız iyi olur.” dedi.

Ancak diğerleri, Covid-19 pandemisinden sonra dünyada esnekliğin iş dünyasının önceliği haline geldiğini ve şirketlerin kalifiye personeli çekmek için uyum sağlaması gerektiğini söylüyor.

Reed İş Bulma Kurumu Genel Müdürü Simon Wingate, “Eski günlerde önemli olan, ne kadar maaş teklif edebileceğinizdi. Şimdi, esnek çalışmayı ve faydaları teşvik eden daha fazla kuruluş görüyoruz” derken Glassdoor İş Analisti Jill Cotton, “Çalışanların önceliklerine uyum sağlamayan şirketler, kendilerini yüksek ciroya eğilimli ve yetenekleri çekmek için mücadele ederken bulacaklar” dedi.