Çalışana Regl İzni

Regl izni konusunda on line sipariş ve yeme – içme uygulaması Zomato’dan emsal niteliğinde bir karar. Zomato faaliyette olduğu 24 ülkeyle birlikte Türkiye’de de regl izni vereceğini açıkladı. 

Regl ağrısı

Ücretli Regl (Adet) İzni

Çalışan kadın, fizyolojisinin bir parçası olan regl döneminin yok sayılmasına, görmezden gelinmesine öyle bir alıştırıldı ki; ağrısı varsa belli etmeyecek, hiçbir şey olmuyormuş gibi yapacak, rahatsızlığını ört bas edecek. Sıkıntı yaşıyorsa çıtı çıkmayacak; adeta kadının sesi yok. Ancak Zomato öyle bir karar aldı ki aldığı kararla kadına “sen varsın, benim için değerlisin ve seni olduğun gibi kabul ediyorum” dedi.

Medya kaynaklarından öğrendiğimize göre Zomato kadın çalışanlarına yıl içerisinde kullanmak üzere regl izni vereceğini açıkladı. Bu kapsamda 5 binden fazla çalışanı için ücretli izin vereceklerini, çalışanlarına bir yıl içerisinde kullanabilecekleri 10 günlük regl izni tanıdığını açıkladı. Böylece çalışanlar her regl döneminde bir günlük izin kullanabilecek.

Regl İzni Uygulamasının Nedeni

Regl sancısı çeken çalışan

Süreci kadın çalışanları için daha kolay hale getirmek istediklerini belirten firma, Instagram hesabından haberi şöyle duyurdu: “Zomato olarak, Türkiye dahil faaliyette olduğumuz tüm ülkelerde “Regl İzni” başlattık! Hem fiziksel, hem duygusal sancıların yoğun olduğu bu dönemde tüm kadın çalışanlarımızın yıllık 10 gün izin kullanabileceği uygulamamızı hayata geçiriyoruz.”

Harika bir haber; alkışlıyorum. Teşekkürler Zomato, sen fark ettin. Umarım bu farkındalığın diğer kurumların da gözünü açar.

Türkiye’de Regl İzni Var mı?

Türkiye'de regl izni

Ülkemizde yasal olarak regl (adet) izni bulunmamaktadır. Bununla birlikte bazı kurumlar ve yerel yönetimler kendi inisiyatifleri ile ücretli veya ücretsiz olarak regl izni vermektedir.

Örneğin Tunceli Belediyesi’nin regl izni haberini duymuştuk. Belediye Kadın Meclisi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Komisyonu, her ayın belirledikleri bir günü kadın çalışanlarına regl izni verme kararı aldığını duyurmuştu.

Bir başka örnek İzmir Barosundan. 2019 yılında çıkan haberlerden İzmir Barosunun kadınlara ayda bir gün regl izni verilmesi kararı aldığını öğreniyoruz. Haberlere göre Baro, kadın çalışanlarına her ayın belirledikleri bir günü regl izni olarak verme kararı aldı. Baronun toplam 39 kadın çalışanı olduğu bildirildi.

Regl İzni Ayrımcılık mı?

Regl izni kullanan çalışan

Uygulamanın erkeklerin aleyhine ayrımcılık olduğunu düşünenler de olacaktır illa. Varsın düşünsün onlar da. Bu arada ülke olarak ücret eşitsizliğindeki iddiamız neymiş, ona da bakıversinler bir zahmet.

Kadının yanında olan, iş hayatında kadını destekleyen politikalar geliştiren şirketlere selam olsun. Zomato’nun emsal niteliğinde çığır açan bu kararının tüm firmalara örnek olmasını diliyorum.