Kadın…

Kadın

Neymiş efendim, kuvvetsizmiş, yük taşıyamazmış, ağır şeyleri kaldıramazmış. Var ya, senin asla tahmin edemeyeceğin yükleri kaldırır ve taşır. Koskoca evin yükünü taşır misal, hastalıkları, çocukları, hayatı sırtında taşır. Yokluğu taşır kalbinde, aldatılmayı taşır. Parasızlığı taşır; çocuğuna yok diyebilmenin, alamayız, gidemeyiz demenin acısını taşır yüreğinde.

Neymiş efendim tamirat yapamazmış; ah keşke bir görebilsen onardıklarını, şaşar kalırsın. Bin parçaya bölünmüş kalbini onarır. Mili milyon katreye ayrılmış yüreğinin sırçalarını birleştirip onarır. Bakma tarlada çalışıp toprakla uğraşmaktan nasırlaşmış ellerine. Kırışmış tenine, dökülmüş dişlerine inat, narin ve nazenindir ruhu aslında, hiç tahmin edemeyeceğin şekilde.

Marifet iltifata tabiymiş. Sıfır iltifata ve her türlü horlanmaya rağmen, yaptıkları madalyalık değil midir? Hayatındaki her türlü hakarete, değersiz sayılmaya, yok sayılmaya maruz kalarak yarattığı mucizelere ne diyeceksin peki? Kocasının, babasının veya bir aile büyüğünün baskı ve şiddetiyle bir yandan evini çekip çevirip, bir yandan çocuklarını büyüten, üstüne üstlük bir yandan da çalışmasına ne diyeceksin? Bir erkeğin elinde can verirken gerçekleştirdiklerini görmeyecek misin? Bundan ala marifet gördün mü sen?

Neymiş efendim, futbol oynasa kafa atamazmış. Sen onun iş yaşamında karşısına çıkan cam tavanlara nasıl kafa attığına bir baksana. 

Korkakmış. Gel külahıma anlat. Asıl korkak görmek istiyorsan evde kadına küheylan kesilip, dışarıda tribünlere beyefendi kesilenlere bak.

Bünyesi fazla hassasmış, hemen hasta oluverirmiş. Yok canım, hassas arıyorsan uyduruktan bir nezleyle yıkılıp evde yorgan döşek yatarken, bir yandan da sağı solu telefonla arayıp ballandıra ballandıra hastalığını anlatanlara bak sen önce. Hastayken hem çocuklarıyla hem evin işleriyle hem işten gelen mesajlarla ilgilenmek, kadın dışında hangi yiğidin harcı?

Sorunları, dertleri, dırdırı hiç bitmezmiş. Asıl dert dinlemek istiyorsan git bak sığınma evlerindekiler neler anlatıyor, dinle onları. “Bu sorunlar ne zaman çözülecek” diye bakan gözlerinin içine baka baka dinle? Ayrıca bilmiyor musun iş yaşamında kadının sesi erkekten daha az çıkıyor.

Fazla alınganmış, asla unutmazmış nihayetinde. Sen tüm bu koşullarda bu mucizeleri gerçekleştir de gel ondan sonra konuşalım seninle şu kırılganlık ve unutmama meselesini.

Kadın...

Şems’in dediği gibi “Bilmeyene nefs, bilene nefes”tir kadın...