Kadın; Bir Erkeğin Elinde Can Veriyor

Barbarlığın, öz güven eksikliğinin, saygısızlığın, kendini bilmezliğin, cehaletin, sevgisizliğin son durağıdır şiddet.

Şiddet gören kadın

Herkes Karşı Olmalı

Bugün Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü. Kadına şiddet, sadece ülkemizin değil, dünyanın ortak sorunu. Kadın bedenine ve ruhuna yapılan saldırıya herkesin ama herkesin karşı çıkması, dur demesi gerekir.

Bugün sesi çıkanlar sadece kadınlar ve kadın dernekleri olmamalı. Çevremizde olup “şiddete karşıyım” diyen tüm ERKEK’lerin, (erkek kardeşlerimizin, babalarımızın, arkadaşlarımızın, eşlerimizin, sevgililerimizin) de kadına uygulanan şiddete dur demesi gerekir.

Barbarlığın, öz güven eksikliğinin, saygısızlığın, kendini bilmezliğin, cehaletin, sevgisizliğin son durağıdır şiddet. Karşısındakini yok sayarak, hiçe sayarak, aşağılayarak kendini var etme çabasıdır şiddet.

Her Şekilde Şiddet

Kadının maruz kaldığı sadece fiziksel değil. Pek çok çeşidi var; fiziksel, psikolojik, ekonomik ve cinsel anlamda olmak üzere geniş bir yelpazede baskı ve şiddet mağduru ne yazık ki kadınlar.

Tekme tokat dövenler, sürekli aşağılayıp hakaretler edenler, para vermeyip zora sokanlar, cinsel anlamda istismar edenler, tecavüz edenler. Hatta işi bunlarla da bırakmayıp, cinayetlere kadar vardıran psikopat ve manyaklar...

Cinayetlerin en çok kırsalda olduğunu düşünmeyin. Kadın cinayetlerinin;

  • En çok yaşandığı illerin İstanbul, İzmir ve Adana olduğunu,
  • Cinayetlerin yüzde 85’inin kocalar, sevgililer, eski kocalar, ayrılmak istenen sevgililer tarafından işlendiğini
  • 2016 yılında yerel ve ulusal medyaya yansıyan haberlere göre 328 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü biliyor muydunuz?

Bu verilerden sonra kadın istihdam oranlarına niye şaşırıyoruz ki?

Kadınlar dövülüyor, bir bir öldürülüyor, bir erkeğin elinde can veriyor. Bu durum ne zaman çözülecek? Önlem alınmazsa, yeteri kadar tepki oluşmazsa, gerekli cezalar verilmezse, ne yazık ki bunları yazmaya devam edeceğiz.

Kadına şiddet uygulayanlar, en ağır cezayı almalı, hayatları kararmalı. Aldıkları cezalar caydırıcı emsal teşkil etmeli ardınca gelebileceklere.