Bir Kurum Daha Haftada 4 Gün Çalışmaya Geçiyor

Uluslararası elektronik firması, çalışanlarına haftada dört günlük çalışma düzenine geçeceğini bildirdi.

Haftada 4 gün çalışma

Hükümet Tavsiyesi

Biliyoruz ki; haftada dört gün çalışma denendi ve başarılı oldu. Haftalık dört günlük çalışmanın sadece çalışan açısından değil, kurum için de pek çok fayda barındırdığını bizzat deneyimleyen firmalardan öğrendik. Henüz bu konu çok da gündemde değilken haftalık çalışılan gün sayısını dörde düşüren Microsoft’un dört gün çalışma hamlesi sayesinde, elde ettiği olumlu sonuçları biliyoruz. Üstelik de Microsoft bu kararı çalışma saatlerinin uzunluğuyla bilinen Japonya’da almıştı. 

Çalışma gün sayısını kısaltan firmalar kervanına bir firma daha katıldı. Medya haberlerinden öğrendiğimize göre, uluslararası elektronik devi Panasonic Japonya’da dört günlük çalışma düzenine geçiyor.

10 Ocak 2022 tarihli sozcu.com.tr Alman yayın kuruluşu DW’a dayandırdığı haberinde şöyle diyor: ülkenin iş-yaşam dengesini iyileştirmek amacıyla Japon hükümeti geçtiğimiz haziran ayında, şirketlerin çalışanlarına dört günlük bir çalışma haftası sunmalarını tavsiye etmişti.

Panasonic de Japonya’nın işkolik kültürünü kıran ve 4 günlük bir çalışma haftası sunan en son Japon şirketi oldu.

Çalışan Refahı İçin

Asya’dan Nikkei’nin haberine göre; Panasonic CEO’su Yuki Kusumi, yakın zamanda yatırımcılara yaptığı bir konuşmada “Çalışanlarımızın refahını desteklemeliyiz” demişti.

Bu durumda Panasonic, ilaç firması Shionogi ve sistem geliştiricisi Encourage Technologies de dahil olmak üzere haftada dört gün çalışma üç gün tatil sunan Japon şirketleri arasına katılıyor.

Nikkei, resmi bir anketi referans göstererek, Japon şirketlerinin yaklaşık yüzde 8’inin 2020’de haftada iki günden fazla izin sunduğunu belirtmişti.

Haberde San Francisco merkezli e-ticaret girişimi Bolt’un, bir denemede verimlilik ve iş-yaşam dengesinin iyileştiğini gördükten sonra kalıcı olarak dört günlük çalışma düzenine geçtiği de bildiriliyor.

Önümüzdeki zaman diliminde yetenek savaşı kızışırken, dört günlük çalışma düzeninin daha fazla gündeme geleceğini düşünüyorum.