Avrupa’nın En Fazla Mesai Yapan Milletiyiz

Artan enflasyon, düşük ücretler ve yüksek vergi ile çalışan Türkiye’nin ücretli kesimi, Avrupa’nın açık ara farkla en fazla mesai yapan milleti oldu.  

Fazla mesai yapan Türk çalışan

Çalışma Saat ve Günleri

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) raporuna göre Türkiye çalışanlar için en kötü 10 ülke arasında. Dünya genelinde çalışma saatleri hatta günleri kısalıyor. En son ‘Almanya'da haftada 4 gün çalışma deneniyor’ haberini okuduk basından. Ancak çalışma zamanlarının kısalması Türkiye’de yankı bulmuyor. Ülkemizde biliyoruz ki şu anda sadece Aksa Akrilik haftada 4 gün çalışmaya geçti.

Çok çalışmakla verimli çalışmanın farkını anlayabilse keşke kurumlar. Biliyoruz ki iş saatleri dışında çalışmaya zorlanınca üretkenlik düşüyor. Keşke bu gerçeği tüm firmalar görebilse.

Ülkemizdeki çalışma saatleriyle ilgili durum globale göre çok farklı. Kaçıncı sırada olduğumuza 2.5.2024 tarihli sozcu.com.tr haberiyle bakalım.

Çok Çalışıyoruz, Fazla Mesai Yapıyoruz

Fazla mesai

Bir kez daha 1 Mayıs’a artan enflasyon, düşük ücretler ve yüksek vergi yükü altında giren Türkiye’nin ücretli kesimi, Avrupa’nın açık ara farkla en fazla mesai yapan milleti konumunda bulunuyor. Üstelik Türkiye, dünyada çalışma saatlerinin en uzun olduğu dördüncü ülke olarak tespit edildi.

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün raporuna göre haftalık çalışma saatlerinin en uzun olduğu ülke Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) oldu. Körfez ülkesinde işçi kesimi, haftada 50.9 saat çalışıyor. BAE’yi iki Asya ülkesi Hindistan ve Çin takip ediyor. Hindistan’da işçiler ortalama 46.7 saat, Çin’de ise 46.1 saat çalışıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) en güncel verisine göre Türkiye’nin ücretli kesimi, haftada 43.3 saat çalışıyor. Böylece Türkiye, BAE, Çin ve Hindistan’ın ardından en uzun çalışma saatlerinin olduğu dördüncü ülke konumunda bulunuyor.

Dünyada En Çok Çalışan Ülkeler Avrupa’da En Çok Mesai Yapan Ülkeler
BAE 50,9 saat Türkiye % 27.2
Hindistan 46.7 saat İzlanda % 13.8
Çin 46,1 saat  Yunanistan % 11.6
Türkiye 43.3 saat      G. Kıbrıs % 10.4
G. Afrika 42.6 saat Fransa % 10.1

Avrupa’nın 4 Katı

Haftalık çalışma saatleri; komşu Yunanistan’da 39.7 saat, ABD’de 38 saat, Almanya’da 34.7 saat ve Hollanda’da 31.6 saat olarak tahmin edildi. Avrupa Birliği’nin (AB) istatistik ofisi Eurostat verilerine göre 2023 yılında AB çalışanlarının yüzde 7.1’i haftada 49 saat ve üzerinde çalıştı. Türkiye’de ise fazla mesai yapanların oranı, AB ortalamasını neredeyse 4’e katladı.

Eurostat’ın TÜİK’den aldığı verilere göre Türkiye’de 20-64 yaş arasındaki çalışan kesimin yüzde 27.2’si haftada 49 saat ve üzerinde çalıştı. Bir başka ifadeyle Türkiye’deki her 4 çalışandan biri uzun mesailer yapmak zorunda kalıyor. Türkiye’nin ardından en uzun mesailerin görüldüğü ülke İzlanda oldu. İzlanda’da çalışanların yüzde 13.8’i, üçüncü sıradaki Yunanistan’da ise çalışanların yüzde 11.6’sı 49 saat ve üzerinde çalıştı.

Acı Reçeteye ‘Hayır’ Diyorlar

İşçilerin önemli problemlerinin başında ekonomi yönetiminin enflasyonu düşürmek için ‘acı reçete’ uygulayarak, bütün yükü ücretli kesimin omuzlarına yıkmak istemesi geliyor. Uygulanan ekonomi programı, ücretliler ve emeklilerden oluşan düşük ve orta gelir grubundaki vatandaşların kemer sıkmasına dayanıyor. Sendikalar ve meslek örgütleri ise ‘acı reçeteye hayır’ diyerek ekonomik programı eleştiriyor.