Aksa Akrilik Haftada 4 Gün Çalışmaya Geçti

Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Aksa Akrilik haftada 4 gün çalışma düzenini belirli sayıda çalışanı için kalıcı hale getirdi.

Haftada 4 gün çalışmaktan mutlu olan çalışanlar

Haftada 4 Gün Çalışma

2020 yılında Finlandiya’nın başbakanı haftada 4 günlük çalışma sistemine geçmek istediklerini duyurduğunda bu istek birçok kişi ve kurum için ütopikti. Çalışma süresini kısaltmak mümkün mü? İşler nasıl yetişecekti? O zamandan bu zamana köprünün altından çok sular aktı.

Pandeminin yoğunlaştığı günlerle birlikte ‘olmaz, yürümez’ denilen bir çok kavram hızlıca işin içine giriverdi. Uzaktan çalışma, hibrit çalışma düzeni artık birçoğumuzun normal çalışma düzeni oldu. Son olarak Türkiye’de bir firma haftada 4 gün çalışma 3 gün tatil ‘olur mu olmaz mı’ tartışmalarına son verdi. Bu işin Türkiye’de de olabildiğini gördük.

4 gün çalışmayı pilot deneyen ilk Türk firması Aksa Akrilik, uyguladığı çalışmadan başarılı sonuç elde ettiğini duyurdu.

Türkiye’deki İlk Uygulama

Aksa Akrilik 1 Ocak-31 Mart tarihleri arasında haftada 4 gün çalışma düzenini pilot olarak uyguladı. Elde edilen başarılı sonuçlara göre, haftada 4 gün çalışma düzeni mesai ücreti almayan 225 Aksa çalışanı için kalıcı hale geldi.

Kurumun sosyal medya hesabından yaptığı bilgilendirmeye göre pilot uygulama kapsamında;

  • Eksik çalışılan gün için diğer günlerde ek mesai uygulaması yapılmadı
  • Maaş ve yan haklarda herhangi bir kesintiye gidilmedi
  • Çalışan sayısında artışa gidilmedi. Süreç, mevcut norm kadro ile yürütüldü.

Haftada 4 Gün Çalışmanın Avantajları

Pilot çalışma uygulaması geri bildirim anketi sonuçlarının genel bulguları arasında, çalışanların uygulamaya dahil olduklarında:

  • İş terminlerinde, toplantı vb. katılımlarında bir aksama yaşanmadığı
  • Sürecin çalışma ve verimliliği yükselttiği
  • İş yaşam dengesini olumlu etkilediği
  • Şirkete olan bağlılığı ve motivasyonu artırdığı ortaya çıktı.

Yapılan pilot uygulamanın sürdürülmesi fikri çalışanlar arasında yüzde 93 oranında destek gördü. Bu düzenin iş yaşam dengesini yüzde 94 oranında pozitif etkilediği ortaya çıktı.

3 Nisan 2023 tarihli bloomberght.com sitesinin haberine göre, haftada 4 gün mesai uygulamasının başlamasının ardından, Aksa Akrilik’e yapılan nitelikli iş başvuruları yüzde 100 artış gösterdiği belirtildi.

Tüm bunlara ilave haftada 4 gün çalışmanın çalışanların uykusuzluk sorununa çözüm olduğunu da biliyoruz. Bu çalışma düzeninin ülkemizde yaygınlaşması ümidiyle.