4 Gün Çalışmayı Pilot Deneyen İlk Türk Firması

Türkiye'de ilk defa bir üretici firma haftada dört gün çalışma üç gün tatil çalışma sistemini başlatıyor.

Aksa Akrilik

Dünyada “Haftada 4 Gün Çalışma” Uygulaması

Haftada 5 gün olan çalışma süresini 4 güne indiren şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. İngiltere, Belçika, ABD, Yeni Zelanda, İrlanda ve Kanada'da haftada dört gün mesai uygulamalarının bazı şirketlerce denendiği biliniyor. Hatta haftada 4 gün çalışmanın bir ülkede yasallaştığını biliyoruz. Çünkü biliyoruz ki haftada 4 gün çalışma denendi ve başarılı oldu. Araştırmalar, 4 gün mesai sisteminin üretkenliği ve refahı artırmanın yanı sıra, şirketlerin enerji maliyetlerini de önemli ölçüde düşürdüğünü gösteriyor.

Dört gün çalışma sisteminin faydası sadece kuruma değil, aynı zamanda çalışanlara da. Çalışanlar bu kararı sevinçle karşılıyor. Hatta uygulamaya geçen bir firmada çalışanlar haftada dört gün çalışma kararına inanamadı.

Hangi Firma?

Uygulama ülkemizde de nihayet can buldu. Basından öğrendiğimize göre Aksa Akrilik haftada dört gün çalışma sistemini uygulayacak ilk Türk firma oluyor.  bloomberght.com sitesinin konuyla ilgili 27 Aralık 2022 tarihli haberi şöyle:

Akrilik elyaf üreticisi Aksa Akrilik 1 Ocak’tan itibaren haftada 4 gün mesai uygulamasına geçiyor. 31 Mart 2023 tarihine kadar denenecek uygulama ile verimliliğin ve çalışan memnuniyetinin artırılması hedefleniyor. Uygulama, 1.450 çalışandan fazla mesai ücreti almayan yaklaşık 200 çalışana uygulanacak.

Son yıllarda, pandemi ve teknolojik gelişmelerin de etkisiyle hemen hemen tüm sektörlerde farklı çalışma uygulamalarının araştırılmaya ve hayata geçirilmeye başlandığına işaret eden Aksa Akrilik Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Cengiz Taş, “Üç ay süre ile haftada 4 gün mesai sistemini deneyerek iş dünyasına örnek olacağız. 1450 çalışanımızdan fazla mesai ücreti almayan yaklaşık 200 çalışanımıza uyarlanacak uygulamamız sonrası sonuçları duyuracağız. Uygulama kapsamındaki çalışanlarımızın performansını iş sonuçları ve hedeflere göre ölçeceğiz. Aksa, aidiyet duygusu yüksek, yıllardır iş odaklı performans düzenine alışık bir çalışan yapısına sahip. Dolayısıyla, 50 yıllık köklü geçmişiyle de bu uygulamayı en iyi şekilde hayata geçirecek şirketlerin başında geliyor” açıklamasında bulundu.

1 Ocak- 31 Mart 2023 tarihleri arasında uygulamanın yürütüleceği bilgisini paylaşan Cengiz Taş, “İşlerinin gerektirdiği sürelerde fazla çalışma yapan ve mesai ücreti almayan çalışanlarımız, görev ve sorumluluklarını eksiksiz yaptıkları, hedeflerini tam olarak gerçekleştirdikleri sürece haftada 4 gün çalışma yapabilecekler. Yapılacak pilot uygulamanın iş sonuçlarımızın kalitesini artırarak katkı sağlayacağına inanıyoruz. Ayrıca süregelen haftada 2 gün evden çalışma sistemimiz de devam edecek” dedi.