Çalışanlara Haftada Dört Gün Çalışma Sürprizi

Şirket ‘Haftada 32 saat çalışacağız’ dedi, çalışanlar şaşkına döndü. Haberin duyulmasıyla şirkete yapılan iş başvuruları patladı.

Haftada 4 gün çalışma kararına sevinen çalışan

Bir Firma Daha Deniyor

Bildiğimiz gibi haftada dört gün çalışma denendi ve başarılı oldu. Bu sonuç, her geçen gün kervana yeni kurumlar eklenmesine sebep oluyor. Artık belirli aralıklarla basında ‘Bir kurum daha haftada dört gün çalışma düzenine geçti’ haberlerini okuyoruz. Basın haberlerinden İngiltere'de bulunan 60 şirket ve kuruluş gelecek haziran ayından itibaren haftada dört gün çalışma programını uygulamaya koyacağını öğreniyoruz.

hurriyet.com.tr sitesinin 8 Nisan 2022 tarihinde Insider’dan derleyerek yaptığı haberde, San Francisco merkezli bir teknoloji şirketi olan Bolt’un da dört gün çalışma üç gün tatil düzenine göre çalışacağı belirtiliyor.  

Haber özetle şöyle: binlerce müşterisi ve yüzlerce çalışanıyla 11 milyar dolarlık piyasaya değerine sahip Bolt, geçen yazdan itibaren dört günlük çalışma haftasını uygulamaya koydu.

Bolt'un dört günlük çalışma haftası fikri, bir tükenmişlik probleminin sonucu olarak ortaya çıktı. Yapılan değerlendirme anketlerinde ve ofis sohbetlerinde çalışanlar, çok fazla gece mesaisi yaptıklarını ve hafta sonları da çalıştıklarını dile getirmeye başlamışlardı. Bu nedenle Ağustos ayında, çalışanlarını daha az çalıştırmanın yollarını arayan şirketler kervanına katılan Bolt, ‘sağlık günleri’ adı altında birkaç şirket çapında kapatma gerçekleştirdi.

Bu yeni düzenle birlikte hiçbir olumsuzluk yaşanmadığını gören Bolt'un kurucuları bir sonraki aşamada bahsi yükseltti: Üç aylığına dört günlük çalışma düzenine geçip ne olacağını görmeye karar verdiler.

Şirketin CEO’su Ryan Breslow, Insider'a yaptığı açıklamada, böyle bir kararı Google gibi büyük şirketlerin en az bir yıl düşünerek verebileceğini söyledi.  

Çalışanlar Şakına Döndü

Breslow, üç aylık pilot çalışmayı açıklayan bir e-posta gönderdiğinde çalışanlar şaşkına döndü. Şirkete yeni katılan program yöneticisi bunun 1 Nisan şakası olabileceğini düşündü.

Bir grup yönetici de bu kararı şüpheyle karşıladı. Kurum içinde “Beş günlük çalışma düzeninin geçerli olduğu bir dünyada yaşıyoruz” diye düşünen yöneticiler de var. 

Dört günlük bir haftaya geçişin daha fazla planlama ve diğer departmanların aksine ek harcama gerektirdiği tek bölüm müşteri destek departmanıydı. Müşteri desteği cuma günleri izinli olamazdı, çünkü müşteriler izinli değildi.

Geçen yılın sonunda yöneticilerin bile fikri değişti ve yüzde 93'lük bir kesim "Uygulamaya devam edelim" dedi. Çünkü bu düzende çalışanların memnuniyeti artarken şirket zarara da girmemişti. Yöneticilerin yüzde 86'sı ekiplerinin hedeflerini tutturduğunu, yüzde 88'i ise müşteriler ve hissedarlar için verimlilik ve hizmet seviyesini koruduklarını belirtti.

Yeni düzeni duyurmasıyla, bu yılın ilk çeyreğinde Bolt’taki iş başvuruları bir önceki yıla göre dört katına çıktı. Çalışanların çoğu, arkadaşlarının ‘CV yağmuruna’ tutulduklarını söylüyor.

Tüm hayatı boyunca haftada beş gün çalışmış olanlar bu düzeni yadırgayabilir. Ancak gençler bunun gerçekleşmesi için sabırsızlanıyor.