Çalışanların Uykusuzluk Sorununa Çözüm

Bir araştırma uyku yoksunluğu çeken çalışanların bu sorunu çalışma gün sayısını ayarlayarak giderebildiğini gösteriyor.

Uykusuz çalışan

Uyku Eksikliği

Yeterince uyuyamamak çalışanların rahatsız olduğu konulardan bir tanesi. Uyuyup uyuyup da dinlenememek hali olan kronik yorgunluk konusunu bir tarafa bırakırsak, genellikle çalışanlar özel ve sosyal hayatlarına da vakit ayırabilmek için hem iş çıkışlarını hem de hafta sonlarını dolu dolu geçiriyor. Haliyle geç yatılıyor ama hafta içi ertesi gün iş olduğu için geç kalkılamıyor. Bu durumda özellikle genç pek çok çalışan için uykusuzluk sınavı başlıyor.  

1 Ekim 2022 tarihli Sözcü gazetesi haberi konuyla ilgili bir araştırmaya yer veriyor. Habere göre yapılan bir araştırma çalışanların 5 günlük çalışma haftasına göre 4 günlük çalışma haftasında daha çok dinlenebildiklerini ortaya çıkardı.

Dört Gün Çalışma Üç Gün Tatil

Verimlilik anlamında biliyoruz ki haftada 4 gün çalışma denendi ve başarılı oldu. Bu bilgiyi destekler nitelikteki gazete haberi şöyle:

Ekonomist Juliet Schor’a göre, dört günlük bir haftaya geçiş yapan çalışanlar, haftada beş gün çalışırken uyuduklarından bir saat daha fazla, yani gece başına yedi saat 58 dakika uyudular. Schor, kâr amacı gütmeyen “4 Day Week Global” tarafından yürütülen altı aylık bir denemenin parçası olarak ABD, İngiltere ve Avustralya dahil olmak üzere üç ülkedeki 16 şirkette 304 çalışanla anket yaptı.

Dört günlük bir haftaya geçenler için uyku yoksunluğu büyük ölçüde düşüş gösterdi. Günde yedi saatten az uyuyanların oranı yüzde 42,6’dan yüzde 14,5’e düştü. Birleşik Krallık’taki 70 şirket bu programa katılıyor ve erken sonuçlar programın kendileri için faydalı olduğunu gösteriyor.

Dikkate alan yönetimler çıkması umuduyla…