En Kötü İşverenler Listelendi

ABD'deki işverenlerin çalışanları elde tutma oranları üzerine yapılan yeni bir araştırma, dikkat çekici sonuçlar ortaya koydu. Apple, Meta ve Amazon gibi devler çarpıcı bir liste oluşturdu.

İşveren şirketler

En Kötü İşverenler Araştırması

Yapılan bir araştırmayla ABD’de stajerlere en çok maaş veren şirketler belirlenmişti. Bu sefer de başka bir araştırma “en kötü işverenler” listesini sıraladı. 28 Temmuz 2023 tarihli sozcu.com.tr sitesinin konuyla ilgili haberi şöyle:

Yeni bir araştırma Amerika’nın kötü işverenlerini seçti. Özgeçmiş oluşturma platformu Resume.io, hangi iş yerlerinin çalışanlarını tutma oranlarını belirlemek için ABD’deki en iyi 100 şirketinin Linkedin verilerini inceledi. Sonuçlar ise son derece dikkat çekici oldu.

Araştırmaya göre Tesla, Goldman Sachs ve Mastercard gibi Amerika’nın en başarılı şirketlerinin çoğu, çalışanlarını elde tutma oranlarıyla en kötü 10 işveren arasında yer aldı.

Geçmiş yıllarda pek çok teknoloji çalışanı, özellikle de mühendisler ücretlerini artırabilmek için sık sık iş değiştiriyordu. Ancak son yıllarda bu durum toplu işten çıkarmalarla çok daha farklı bir hal aldı. Yapılan araştırma da sonuçlarıyla bu durumu adeta kanıtlar nitelikte; dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri en kötü işverenler olarak dikkat çekti.

Apple Liste Başında

Apple

Listenin başında Apple yer alıyor. CEO Tim Cook yönetimindeki 3 trilyon doları aşan değeriyle dünyanın en değerli şirketi Apple yalnızca 1,7 yıllık ortalama çalışma süresiyle en kötü işveren oldu. Çalışanlarının çoğu eşit muamele göremediklerini ileri sürerek istifa etti. Böyle bir ortamda sürekli yüksek motivasyonla çalışmak mümkün mü?

Apple’ın hemen ardından ise Meta ve Amazon geliyor. 1,8 yıllık ortalama çalışma süresiyle iki şirkette ikinciliği paylaşıyor.

Amazon

Amazon özellikle depo ve teslimat personeline kötü muamelesiyle uzun süredir eleştiriliyor. Çalışanların tuvalet için bile mola vermedikleri, pet şişeler idrarlarını yaptıkları gündeme gelmişti. Meta ise son aylarda pandemi sonrası işten çıkarmalar nedeniyle çalışan memnuniyetsizliği ile de uğraşıyor.

Listenin üçüncü sırasında sağlık sigortası sektöründen Elevance Health, dördüncü sırasında Tesla var.

Elon Musk

Tesla CEO’su Elon Musk, oldukça talepkâr bir patron olarak tanınıyor. Ayrıca Elon Musk uzaktan çalışmayı ‘saçmalık’ olarak yorumluyor. Geçen yıl çalışanlara gönderdiği e-postada, uzaktan çalışmak isteyen herhangi bir yönetici personelin haftada en az 40 saat ofiste olması gerektiğini veya Tesla’dan ayrılması gerektiğini yazmıştı.

En Kötü İşverenler Listesi

  1. Apple
  2. Amazon ve Meta
  3. Elevance Health
  4. Tesla
  5. AMD ve ServiseNow
  6. Salesforce ve Next Energy
  7. S&P Global ve TJX
  8. Goldman Sachs
  9. Abbott, Vertex ve Netflix
  10. NVIDIA ve Mastercard