Elon Musk’ın Uzaktan Çalışma Yorumu: Saçmalık

Elon Musk uzaktan çalışma metodunu ahlaki bulmadığını söyledi ve ‘saçmalık’ olarak niteledi.

Elon Musk

Uzaktan Çalışma Karşıtı Görüşler

Uzaktan çalışmanın iyice yaygınlaşmasına rağmen her iş yeri konuya aynı şekilde yaklaşmıyor. Hatta uzaktan çalışmayı ev hapsine çeviren yönetimler bile var. Dahası konuya tamamen karşı olanlar var. Bunlardan biri de Elon Musk.

Geçtiğimiz hafta basın haberlerinden Elon Musk’ın uzaktan çalışma ile ilgili şaşırtıcı yorumunu hep birlikte öğrendik. Haberi 17 Mayıs 2023 tarihli webtekno.com sitesinden özetleyelim:

Milyarder iş insanı Elon Musk, CNBC'ye bir röportaj verdi. Musk, uzaktan çalışma hakkında oldukça sert cümleler kullandı. Elon Musk'a göre uzaktan çalışma ahlaki açıdan yanlış ve bir saçmalıktan ibaret. Verdiği röportajda "İnsanların yüz yüze olduklarında daha üretken olmaları gerektiğine inanıyorum" ifadelerini kullanan Musk, uzaktan çalışmaya neden karşı çıktığını da bu sözlerle açıklamış oldu.

Elon Musk, CNBC'ye verdiği röportajda beyaz yaka ile mavi yakayı da birbirine karıştırdı. "Kuryeler ve inşaat işçileri evden çalışamaz" diyen Musk, kendi yönettiği şirketlerdeki çalışanların da evlerinden çalışamayacaklarını ifade etti.

Elon Musk'ın yaptığı açıklamalar, iş insanının uzaktan çalışmaya net bir şekilde karşı olduğunu gözler önüne seriyor. Üstelik Musk, bu kararından dönecek gibi de görünmüyor. Zira yaptığı açıklamalarda, "Tesla'da çalışmak istiyorsanız, SpaceX'te çalışmak istiyorsanız, Twitter'da çalışmak istiyorsanız,her gün ofise gelmelisiniz" şeklinde bir cümle kuran iş insanı, bu noktadaki tavrını kesin bir dille göstermiş oldu.

Uzaktan / Hibrit Çalışma Düzeninin Avantajları

Oysa uzaktan çalışmanın avantajlarına dair pek çok araştırma ve veri var. Bu konuyla ilgili hibrit çalışma düzeni sağlığa iyi geliyor haberini paylaşmıştım.

Musk'ın uzaktan çalışma karşıtı yorumları hangi veriye / araştırmaya dayanıyor yaptı bilmiyorum. Ancak yazılanlardan bunun subjektif bir bakış açısı olduğu izlenimine kapıldım. Evet ne yazık ki Musk’ın bu konuda tek olmadığını biliyoruz. Onun gibi düşünen pek çok yönetici ve patron yüzünden evden çalışamayanlar olduğunu da biliyoruz.

İş insanının bu yaklaşımını ilk defa duymuyoruz. Geçen yıl da evden çalışanları kontrol ettiği haberlerini okumuştuk.

Elon Musk: ‘Uzaktan Çalışma Kabul Edilemez’

İş insanı Elon Musk

1 Temmuz 2022 tarihli ntv.com.tr sitesinden de o haberi özetle hatırlayalım:

Tesla’da Haziran ayının başında “Uzaktan çalışma artık kabul edilemez” açıklaması yaparak evden çalışan çalışanlarının ofise dönmezlerse işten çıkarılacağını açıklayan Elon Musk, çalışanlarını e-posta ile uyarmaya başladı.

Telegraph’ın haberinde Musk, Tesla çalışanlarının ofise haftada kaç gün geldiğini takip ederken, işe gelmeyen çalışanlarına ofise gelmelerinin gerektiğine dair uyardı.

Haberde Elon Musk’ın çalışanlarına gönderdiği e-posta yer alırken, metinde “Bu e-postayı, 28 Haziran'da sona eren 30 günlük süre boyunca en az 16 gün boyunca bir Tesla tesisine girmek için giriş kartınızı kullandığınıza dair bir kayıt olmadığı için alıyorsunuz” ifadeleri yer aldı.

Uyarı yazısında, Musk’ın "Bir hatırlatma olarak, tüm çalışanların tam zamanlı olarak ofise dönmesi bekleniyor" dediği belirtilirken, haberde bu tür e-postaları alan personelin işe gelmeme nedenlerini bölüm yöneticilerine ve merkezi bir izleme noktasına göndermelerinin gerektiği vurgulandı.

Tesla personelleri ise tartışma forumlarına görüşlerini yazarken, bir personelin, “Bu yanlış geliyor. Beni neden rahatsız ettiğini tam olarak kelimelerle ifade edemiyorum, sanki aşırıya kaçmış gibi hissediyorum. Kontrol ediyor. Bu saygısızlık" dediği belirtildi.

Elon Musk, Haziran ayının başında Tesla’nın yönetim kadrosuna attığı “Uzaktan çalışma artık kabul edilemez” başlıklı e-postada “Uzaktan çalışmak isteyen herkes ya haftada en az 40 saat ofiste bulunmak (burada minimum saati kastediyorum) ya da Tesla’dan ayrılmak zorunda. Burası iş işleyişiyle alakası olmayan uzak bir şube değil ana Tesla ofisi olmak zorunda” demişti.

Sanırım Musk’a en iyi cevabı yeni çalışma alışkanlıkları, çalışanların tercihleri ve değişen koşullar verecek.