Hibrit Çalışma Düzeni Sağlığa İyi Geliyor

Çalışanlar hibrit çalışmanın fiziksel ve ruhsal sağlıklarını olumlu etkilediğini belirtti.

Hibrit çalışma düzeninden memnun çalışan

Hibrit Çalışma Düzeni

Pandemiyle birlikte yaşanan eve kapanmalar, iş hayatında zaten var olan ama yaygın kullanılmayan “uzaktan çalışma” ve “hibrit çalışma” düzenlerini mecburi kıldı. Önceleri “olur mu olmaz mı” diye çokça sorgulanan bu çalışma düzenleri, şimdi pek çok firmanın normal çalışma düzeni oldu.

Uzaktan çalışmaya mesafeli yaklaşan anlayışlar yüzünden işin içeriği müsait olduğu halde hala evden çalışamayanlar olsa da bu yeni çalışma modelleri giderek yaygınlaşıyor. Uzaktan çalışma ve hibrit çalışmanın artmasıyla hibrit çalışma tüm yönleriyle ele alınıyor. Konunun avantajları / dezavantajları üzerine araştırmalar yapılıyor.

Bu araştırmalardan bir tanesi de 15 Nisan 2022 tarihli sozcu.com.tr sitesinde yayınlandı. Haber özetle şöyle:

Çalışma alanı planlama şirketlerinden biri olan Condeco tarafından yayınlanan bir araştırmada, çalışanların üçte birinden fazlasının hibrit çalışmanın zihinsel ve fiziksel sağlıklarını iyileştirdiğini söylediği belirtildi. Araştırma, hibrit bir modelin çalışanların iş-yaşam dengesini iyileştirdiği konusunda daha önce yapılan araştırmaları yeniden doğruluyor.

Araştırmaya göre, çalışanlar hibrit çalışma programları üzerinde daha fazla özerklik ve bağlantıda kalmak için daha güvenilir teknoloji istiyor. Örneğin; IBM Security ve Morning Consult tarafından 2020 yılında yapılan bir araştırma, evden çalışan insanların yüzde 53’ünden fazlasının iş için kişisel dizüstü bilgisayar kullandığını ortaya koydu.

Şirket Yöneticilerine Üç Öneri

1. Hibrit çalışmayı sağlamak için doğru teknolojiyi edinin:

Condeco’nun anketine göre; çalışanların yarısından fazlası, şirketlerinin hibrit programı desteklemek için doğru teknolojiyi kullandığı konusunda hemfikir, ancak aynı zamanda da şirketlerinin dijital araçlarla ilgili çalışan geri bildirimlerine açık olmadığını belirtiyorlar.

2. İş-yaşam dengesi çalışanlar için hâlâ önemli:

Duygusal esenlik, pandemi sırasında çalışanların en önemli önceliklerinden biri haline geldi ve bu da iş-yaşam dengesi iyi olan şirketlere katılma isteklerini ortaya koydu. Condeco’nun araştırması, katılımcıların yüzde 34’ünün hibrit bir modelde çalışmanın fiziksel ve zihinsel sağlıklarını olumlu yönde etkilediğini söylediğini ortaya koydu.

Condeco’nun CEO’su ve kurucusu Paul Statham, “Ticari açıdan bakıldığında, daha mutlu ve sağlıklı çalışanlar, daha üretken çalışanlar demek, bu da bu yeni çalışma biçiminin tam olarak teşvik ettiği şey” dedi.

3. Çalışanların kendi programlarını yapmalarına izin verin:

Condeco’nun verilerde, çoğu çalışan kendilerine verilen çizelgeler yerine; hangi günlerde ofise geleceklerini ve hangi günlerde evden çalışacaklarını belirleme esnekliğinin verilmesini istediği vurgulanıyor. Ankete katılan çalışanların yüzde 62’si mevcut hibrit çalışma programlarından memnun ve tam zamanlı olarak ofise dönen çalışanların yüzde 50’si programlarının daha hibrit olmasını istiyor.

Statham, “Özgürlüğe izin vermemek, iş gücünü olumsuz etkiliyor. Şirketler çalışanlarını dinlemek zorunda. Çalışanlarınız sizin işiniz. Çalışanlarınızla birlikte çalışmanız gerekir, onlara ne yapacaklarını dikte etmemelisiniz.”

Statham’ın çalışanın özgürlüğüne yaptığı vurgu önemli. Zira çalışanı adeta eve kapatıp ‘uzaktan çalışma değil ev hapsi dedirtecek yönetim anlayışları da var.