Evden Çalışamayanlar

Evden çalışabilecek herkes evden çalışabiliyor mu? İşyerleri bunu teşvik ediyor mu?

Ofis çalışanları

İşveren Teşvik Ediyor mu?

Evet her iş kolu için evden çalışmak mümkün değil, herkes evden çalışamaz. Peki evden çalışabilecek herkes evden çalışabiliyor mu? İşyerleri bunu teşvik ediyor mu?

Dünyada olanlara bir bakalım. Basından öğrendiğimize göre Almanya’da koronavirüs salgınının yayılması üzerine, resmi daireler başta olmak üzere çok sayıda kurum ve şirket, evden çalışmalarının önünde engel bulunmayan personeli için işe gelme yükümlülüğünü kaldırarak, evlerinden çalışmalarına olanak tanımıştı.

Yine geçtiğimiz haftalarda basından öğrendiğimiz haberlere göre Almanya’da evden çalışmak zorunlu oldu. Uymayanlara 30.000 Euro ceza verilecek. Buna göre, iş verenler herhangi bir teknik engel bulunmaması durumunda personellerine ofise gelmeden evden çalışma imkanı sunmak zorunda olacak. Alman Çalışma Bakanı yönetmeliklere uymadıkları tespit edilen işletmelerden evden çalışma imkanının neden mümkün olmadığının açıklanmasını isteneceğini söyledi.

Daha önce de Microsoft, Twitter, Square, Facebook, Google, Shopify, Box, PSA Group gibi büyük firmalar da çalışanlarının bir bölümünün pandemi sonrası da uzaktan çalışmaya devam edeceğini duyurmuştu.

Türkiye’deki Durum

Türkiye’de de geçtiğimiz haftalarda Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu “uzaktan çalışma” modelinin, Koç Topluluğu içindeki 35 bin ofis çalışanı için kalıcı hale getirileceğini açıklamıştı. Koç Holding’in bu yaklaşımının diğer kurumlara da örnek olmasını dilerim.

Keşke işin müsaade ettiği herkes evden çalışabilse. Evet bir grup çalışıyor, hatta yeni işine evden başlayanlar var. Ancak maalesef işi müsait olduğu halde, herkesin evden çalışmadığını görüyoruz. Kurumda herkes evden çalışamıyor deyip evden çalışabilecek çalışanlarını da iş yerine gelmeye mecbur eden firma var. İş kolu izin verdiği halde uzaktan verimli iş yapılamayacağına inandığı için çalışanlarını iş yerine çağıran firmalar var.

Yani bir grup çalışan evden çalışabileceği halde her gün işe gidiyor. İşvereni izin vermediği, patronu inanmadığı için. Bu yaklaşımıyla şirketinizin çalışanlarına mesajı ne düşündünüz mü? Ayrıca tüm bunların çalışan deneyimine dahil olduğunu da unutmamak lazım.