Adaylar Oyun İstatistiklerini CV Becerisine Dönüştürebilecek

İsveç’li bir firma olan Counter-Strike (CS) oyuncularının oyun becerilerini iş başvurularında kullanabilecekleri bir girişimde bulundu.

Bilgisayar oyunu oynayan çalışan

İlerleyen Teknoloji ve Yapay Zeka

İlerleyen teknoloji ve yapay zeka hayatın bir çok alanında olduğu gibi iş yaşamında da etkili olmaya devam ediyor. Gün geçmiyor ki yapay zeka ile ilgili bir haber okumayalım. Çıkan haberlerden birkaçına bakalım:

Baş döndürücü bir hızla ilerleyen teknoloji ile birlikte iş hayatı da birçok yeniliğin eşiğinden geçiyor. 22 Nisan 2024 tarihli mediacat.com sitesinin haberi de bu doğrultuda, daha önce duymadığımız bir haberi veriyor. Birlikte bakalım:

Oyun Becerileri İş Başvurularında

İsveç’in önde gelen fast food markalarından Max Burgers, Counter-Strike (CS) oyuncularının oyun becerilerini iş başvurularında kullanabilecekleri bir inisiyatif başlattı.

Åkestam Holst NoA ile hayata geçirilen “Skills to Pay the Bills” adlı inisiyatif kapsamında çalışma hayatına adım atmak isteyen gençler, oyundaki istatistiklerini iş başvurusunda kullanabilecekleri CV becerilerine dönüştürebiliyor. İnisiyatifin merkezinde 1 milyon kullanıcısı bulunan Esportal işbirliğiyle oluşturulan bir platform bulunuyor. Söz konusu platform oyuncuların istatistiklerini analiz ediyor, onların hem CS hem gelecekteki işleriyle ilgili güçlü yönlerini vurgulayan bir CV oluşturuyor.

Özel platform, Inferno Online adlı oyun merkezinde ve Twitch’te yayınlanan kampanyayla destekleniyor. Gençlere iş ilanları, sosyal medya çalışmaları ve restoran içi uygulamalarla da ulaşılıyor. Ayrıca İsveçli CS oyuncuları ve takımlarının katılımıyla bir de CS2 turnuvası düzenleniyor.

Max Burgers’ın işe alım ve gelişimden sorumlu ismi Erik Filén, “Oyun oynamak yalnızca zaman geçirmek anlamına gelmez. Karar verme, stratejik düşünme ve ortak çalışma gibi becerileri de geliştirir. Birçok insan iş hayatına Max Burgers ile adım atıyor ama daha önce hiç çalışmamışsanız, özgeçmişinize yazacak bir şeyler bulmak zordur. Bunun, pek çok genç için iş evrenine giden yeni bir yol açabileceğine ve CS’ye duydukları ilgi sayesinde geliştirdikleri becerileri gösterebilmesine olanak tanıyacağına inanıyoruz” diyor.

Ajansın oyunlardan sorumlu planlamacısı Harald Larsson ise kullanılmayan pek çok potansiyelin bulunduğu oyun ve espor alanlarının gençlere ulaşmak için bir fırsat olduğunu söylüyor. Larsson, hedef kitle için gerçek bir değer yarattıklarını ve onu marka için uygun bir içerikle birleştirdiklerini, böylelikle oyunlara karşı önyargıları da kırmayı umduklarını ekliyor.