Yapay Zeka İşten Çıkarmalara Sebep Oldu

Fransa’da bir şirkette 200 kişi işinden çıkarılarak yerlerine yapay zeka yerleştirildi.

Yapay zeka ile işten çıkarmalar artıyor.

Yapay Zekanın Artışı

Yapay zekanın yaygınlaşmasıyla ortaya çıkacak sonuçlar için ön görüler de artıyor. “Yapay zeka 2030'a kadar 4 mesleği ele geçirecek” haberi bu sonuçlarla ilgili ön görülerden biri. Bir diğeri yapay zekanın en çok etkileyeceği meslek ile ilgili.

Yapay zekanın ön görülen sonuçlarından biri de işten çıkarmalara sebep olacağı. Her ne kadar Mark Zuckerberg geleceğin iş alanları tahmini yaparken yaratıcılık vurgusu yapsa da biliyoruz ki yapay zekanın yaratacağı sonuçlardan biri de işten çıkarmalar. Tahmin edilen bu sonucun gerçek olduğunu da haberlerden öğrendik. 18.09.2023 tarihli tr.euronews.com sitesinden habere bakalım.

200’ün Üzerinde Çalışan Çıkarılacak

Fransa'da 383 kişiyi istihdam eden Onclusive şirketi, ocak ayından itibaren işgücünün yarısından fazlasını yapay zeka ile değiştirme kararı aldı.

Kamu yayıncısı France Inter'in aktardığına göre Paris'in kuzeyindeki Courbevoie bölgesinde faaliyet gösteren şirket, 217 çalışanının işine son vererek yerlerine yapay zeka yerleştirecek.

France Inter'e konuşan şirket yetkilisi Matthew Piercy, yapay zeka da dahil olmak üzere yeni teknolojik araçların şirkete entegre edileceğini doğruladı ve işten çıkarma dahil 'zor kararlar' alınacağını açıkladı.

Müşterilere sunulan hizmeti iyileştirmeyi amaçladıklarını söyleyen şirket yetkilisi, eski sistem ve altyapıyı modernize etmek istediklerini, bu bağlamda yapay zekanın katkısından yararlanacaklarını belirtti.

İşten çıkarılan çalışanların, kurumsal ve özel müşterileri için basındaki makaleleri araştırmak, bulmak ve derlemek işinden sorumlu olduğu öğrenildi. Ancak şirkette bu görev artık yapay zeka tarafından gerçekleştirilecek.

Tıp, Hukuk, Finans Risk Altında

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) temmuz ayında yayınladığı bir rapora göre halihazırdaki mesleklerin yüzde 27'si yapay zeka devriminden etkilenecek.

OECD'nin yapay zeka ve istihdam üzerine hazırladığı rapora göre tıp, hukuk ve finans gibi kalifiye meslekler de risk altına.

2023 İstihdam Görünümü raporunda "Firmaların yapay zeka adaptasyonu hala yavaş olmasına rağmen, ChatGPT gibi üretici yapay zeka (generative AI) gibi uygulamaların hızlı gelişimi, düşen maliyetler ve yapay zekayı kullanmasını bilen çalışanların artması, OECD ülkelerinin bir yapay zeka devriminin eşiğinde olduğuna işaret ediyor," ifadeleri yer aldı.

8.9.2023 tarihli sozcu.com.tr sitesinden de bir teknoloji şirketinde İspanyolca-İngilizce çeviri editörü olarak çalışan Matias S. Zavia isimli bir çalışanın yapay zekanın çeviri özelliği nedeniyle işinden çıkarıldığını öğreniyoruz.