Mark Zuckerberg’den Geleceğin İş Alanları

Mark Zuckerberg katıldığı bir podcast programında iş dünyasının gelecekteki durumu ile ilgili görüşlerini paylaştı.

Mark Zuckerberg

Değişen Çalışma Koşulları

Pandemi, çalışma şekillerindeki farklılaşmalar, yapay zeka iş dünyasının geleceğini de kökten sarstı. Öğrendik ki yapay zeka 2030’a kadar dört mesleği ele geçirecek. Şimdiden gelecekte yapay zekanın en çok etkileyeceği meslek ön görülüyor. Sadece yapay zeka da değil elbet, Z kuşağı çalışanları da hesaba katmak gerek. Malum Z kuşağının talepleri çalışma şeklini sarsıyor.

Tüm bu değişim ve dönüşümün içinde Mark Zuckerberg de gelecekte öne çıkacak iş alanlarını açıkladı. Habere 24.12.2022 tarihli sozcu.com.tr sitesi aktarımıyla özetle bakalım.

Yaratıcılık Ön Plana Çıkacak

MIT bilgisayar bilimcisi Lex Fridman’ın ev sahipliğini yaptığı “Lex Fridman Podcast”inin bir bölümüne konuk olan Meta’nın kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, modern teknoloji gelişmeye devam ettikçe, teknoloji odaklı işlerin dünyaya giderek daha fazla hakim olacağını söyledi.

Zuckerberg “Gelecekte çok daha fazla insan yaratıcı şeyler yaparak çalışacak, bugün düşündüğümüzden çok daha fazla insan çalışacak” dedi.

Dijital Alanla Sınırlı Kalmayacak

Zuckerberg, bu fikrin sadece dijital sanatla sınırlı kalacağına inanmadığını belirtiyor. İnsanların yeni ürünler yaratma ve eski süreçleri daha verimli hale getirme gibi görevlere daha fazla zaman ayıracağını düşündüğünü söyledi. Geleceğin mesleklerinde özellikle kod bilmenin de önemli olduğuna dikkat çekerken, bu bilgiyi yaratıcılıkla birleştirmenin kaçınılmaz olduğunu da vurguladı.

Entelektüel Çalışmalara Daha Fazla Zaman Kalacak

Ernst & Young küresel CTO’su Nicola Morini Bianzino da bir blog yazısında konuyla ilgili şu satırlara yer veriyor: “Verimliliği artıran bu teknolojiler, zaman alan veya fiziksel olarak insan gücüne ihtiyacı ortadan kaldırmak için harika. Böylece insanların entelektüel çalışmalara daha fazla odaklanmasını sağlayabilecekler”

Ekim 2020’de Dünya Ekonomik Forumu, veri girişi, sekreterlik, muhasebe, fabrika ve mekanik işlerin 2025 yılına kadar büyük olasılıkla makineler tarafından yapılacağını öngördüğünü bildirmişti.

85 Milyon İş Ortadan Kalkacak

Dünya Ekonomik forumunun raporuna göre önümüzdeki birkaç yıl içinde 85 milyon iş ortadan kalkabilir. Ancak raporun gelişmekte olan teknolojinin yaratacağı, tahmini 97 milyon yeni rol olabilir.

Raporda bu işlerin büyük ölçüde dijital pazarlama, iş geliştirme ve veri analizi gibi yaratıcı ve eleştirel düşünme becerileri gerektiren alanlarda olacağı belirtildi.