IMF: Yapay Zeka Küresel İstihdamın Yüzde 40’ını Etkileyecek

Yapay zekanın iş hayatı üzerindeki mevcut ve olası etkileri tartışılıp duruyor. Konuyla ilgili bir yorum da IMF’den geldi. IMF’nin yorumuna göre global istihdam bir hayli etkilenecek.

İstihdamı etkileyen yapay zeka

Yapay Zeka ve İş Hayatı

Yapay zekanın iş hayatı üzerindeki mevcut ve olası etkileri tartışılıp duruyor. Gün geçmiyor ki yeni bir haber, yeni bir yorum yapılmasın. Çıkan haberlerden blogda derlenen yazılara şöyle bir bakalım:

Çekilen dizi ve filmler de cabası. Yapay zeka ile ilgili yeni bir yorum da IMF’den geldi. Basında genişçe yer alan habere 15.01.2024 tarihli tr.euronews.com sitesinden özetle bakalım.

İstihdamı Etkileyecek

Uluslararası Para Fonu (IMF), yapay zekanın küresel istihdama olası etkilerine yönelik “Yapay Zeka ve İşin Geleceği” başlıklı bir rapor yayımladı.

Raporda, yapay zekanın küresel ekonomiyi derinden değiştirmeye hazırlandığı ve bazı yorumcuların bunu yeni bir sanayi devrimine benzettiği belirtildi.

Yapay zekanın, ekonomiler ve toplumlara etkisini öngörmenin kolay olmadığına işaret edilen raporda, özellikle istihdam piyasasında üretkenliği artırmayı vaat eden yapay zekanın bazı işlerde ise insanların yerini alabileceği kaydedildi.

Raporda, yapay zekanın küresel istihdamın yüzde 40’ını etkileyeceği vurgulanırken, çok sayıda gelişen ekonominin daha az sorunlar yaşayabileceği, aynı zamanda yapay zekanın avantajlarından ise daha az faydalanabileceği belirtildi.

Söz konusu durumun, ülkeler arası gelir eşitsizliğini daha da kötüleştirebileceği uyarısına yer verilen raporda, orta seviye çalışanları etkileyen önceki otomasyon dalgalarının aksine, yapay zekanın yarattığı işten çıkarılma risklerinin yüksek ücretli çalışanları da kapsadığı vurgulandı.

Konuya ilişkin ayrıca bir makale kaleme alan IMF Başkanı Kristalina Georgieva da yapay zekanın istihdam piyasasında yaratabileceği tehlikeye işaret ederek, “Çoğu senaryoda yapay zeka genel eşitsizliği daha da kötüleştirecek. Bu, teknolojinin toplumsal gerilimleri daha da artırmasını önlemek için politika yapıcıların erken davranarak ele alması gereken rahatsız edici bir eğilimdir.” değerlendirmesini yaptı.

Ülkelerin kapsamlı sosyal tedbirler almasının hayati önem taşıdığını vurgulayan Georgieva, “Böylelikle, geçim kaynaklarını koruyarak ve eşitsizliği azaltarak yapay zeka geçişini daha kapsayıcı hale getirebiliriz” ifadesini kullandı.