Yapı Kredi’den Çalışanlarına Rekor Yılbaşı İkramiyesi

Türkiye’nin en büyük özel bankalarından biri olan Yapı Kredi Bankası, 15 bini aşkın çalışanına rekor sayılabilecek yılbaşı ikramiyesi ödeme kararı aldı.

İkramiye alan çalışan

Örnek Türk Patronlar

Nasıl ki olumsuz yönetim örneklerini eleştiriyorsak, olumlu örneklerden de bir o kadar övgüyle bahsetmeliyiz. Mesela ‘10.000 çalışanına tatil hediye eden patron’ örneği pek mutlu etmişti beni. Tabii bir de bu örnekler Türkiye’den olunca ayrı bir sevinç. Örneğin çalışanlarına 25 maaş ikramiye veren Türk patron Ahmet Yüce’yi keyifle yazmıştım. Bir başka keyifle paylaştığım haber de ‘Acun Ilıcalı yüzlerce çalışanını aileleriyle tatile yolladı’ haberiydi. Haydi şimdi bunlara bir yenisini daha ekleyelim.

2023 yılının sonlarında basında Yapı Kredi Bankası’nın çalışanlarına ödeyeceği çılgın yılbaşı ikramiyesi haberi paylaşıldı. Çıkan haberler şöyle diyordu:

Yapı Kredi’den Rekor İkramiye

Yapı Kredi’nin yönetim kurulu, tüm personel için 50 bin liralık bürüt prim ödeme kararı aldı. Prim, maaş ve kıdem farkı gözetmeksizin tüm personele ödenecek.

Yapı Kredi Bankası’nın Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Gökhan Erün, kararı şu sözlerle değerlendirdi:

“Yapı Kredi ailesi olarak, 2023 yılında da ülkemizin ve ekonomimizin büyümesine katkı sağlamak için var gücümüzle çalıştık. Bu süreçte, tüm çalışanlarımızın özverili ve gayretli çalışmaları büyük önem arz etti. Bu nedenle, 2023 yılını tüm çalışanlarımızla birlikte kutlamak ve onlara teşekkür etmek istedik. Bu doğrultuda, tüm personelimize 50 bin liralık rekor bir yılbaşı ikramiyesi ödeme kararı aldık”

Yapı Kredi Bankası Kârını ve Özsermayesini Artırdı

Yapı Kredi Bankası’nın 2022 yılı net karı 52,7 milyar TL oldu. 2023 yılı 9 aylık toplam karı ise 48,7 milyar TL oldu. Bankanın maddi ortalama özsermaye kârlılığı yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 46 oldu. Özkaynak kârlılığı 2022 yıl sonunda yüzde 56,6 seviyesindeydi.

Yapı Kredi, 50 bin liralık primi bankanın güvenlik görevlileri ile mutfak personeli de alacak. Bu, bankanın tüm personelini kapsayan en yüksek yılbaşı ikramiyesi oldu.