Türkiye’de İlk: Bir Belediye Haftada 40 Saat Çalışmaya Geçti

Türkiye’de ilk defa bir belediye, çalışanlarının haftalık çalışma sürelerini 40 saate indirdi.

Çalışma saatleri azaltılan çalışanlar.

Çalışma Gün ve Saatleri

Pandemi sonrası değişen çalışma koşulları ile birlikte çalışma gün ve saatleri de daha çok konuşulur oldu. Dünya genelinde haftalık dört saat çalışma düzeni iş yaşamı gündemini meşgul etmeye başladı. Biliyoruz ki İngiltere’de onlarca şirket haftada 4 gün çalışmaya geçti. Yakın zamanda Almanya’da haftada 4 gün çalışma deneniyor haberini aldık.

Haftalık 4 gün çalışma düzeninin ülkemizde çok yankı bulmadığını biliyoruz. Şimdilik Türkiye’de sadece Aksa Akrilik haftada 4 gün çalışmaya geçti. Çalışanlar, bu kervana katılacak kurumları heyecanla bekliyor.

Yakın zamanda basından Türkiye'de ilk defa bir kurumun, haftada 40 saat çalışma uygulamasına geçtiğini öğrendik. 22.02.2024 tarihli webtekno.com sitesinin haberine bakalım:

Haftalık Çalışma Süresi

Mersin'e bağlı Mezitli ilçesinde belediye ile DİSK Genel İş Sendikası, "Mutlu Mezitli Şirketi" bünyesinde faaliyetlerine devam eden çalışanları kapsayan toplu iş sözleşmesine ek bir protokol imzaladı. Bu protokol ile çalışanların haftalık mesaisi 45 saatten 40 saate inerken, maddi açıdan da iyileştirmeler yapıldı

Mezitli Belediyesi ile DİSK Genel İş Sendikası arasında yapılan sözleşme töreni belediyenin meclis salonunda gerçekleştirilirken, sözleşmenin 4 Temmuz tarihine kadar geçerli olduğu belirtildi. Sözleşmede ikramiye, bayram yardımı, yemek yardımı ve benzeri haklarda iyileştirme sağlandığı ifade edildi. 

4 Temmuz’a Kadar Geçerli

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, "Bugün imzalayacağımız sözleşmenin ‘Ek Protokol’ olduğunun altını çizmek istiyorum. Bu ek protokol ise hükümetin belirlediği yüzde 40 kotasının en yüksek limitini sendika yöneticilerimiz ile birlikte belirledik. Belli zamanlarda personellerimize destek oluyoruz. Kıyafet yardımı yaptık. Ayrıca yılbaşında hiç kimsenin haberi olmadan tüm personellerimizin hesabına bin TL ödeme yaptık. Yaptığımız ek protokol ile de yılda 12 olan ikramiyeyi 36 yevmiyeye çıkarttık. Günde 70 TL olan yemek parasını 200 TL’ye yükselttik. Sadece yemek parasını 3 bin 400 TL’ye yükseltmiş olduk. Ramazan Bayramı ikramiyesini 400 TL’den 2 bin TL’ye çıkarttık. Kurban Bayramı ikramiyesini de 600 TL’den 3 bin TL’ye çıkartmış olduk. Ayrıca işçilerimizin bazı haklarını da iyileştirmiş olduk. Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı. 

DİSK Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy ise “Belirli dönemlerde toplu iş sözleşmelerimiz oluyor. Bugüne kadar Mezitli Belediyemiz ile çok iyi toplu iş sözleşmelere imza attık. 45 saat olan çalışma süresini 40 saate indirdik. Türkiye genelinde çok iyi şartlara sahip toplu iş sözleşmesini Mezitli Belediyemiz ile imzaladık. Yeni bir ek protokol ile sözleşmemizi belediyemiz ile imzalama kararı aldık. Ek protokol ile haklarımızda iyileştirme yapmış olacağız. Belirlediğimiz rakamlarda hükümetin koyduğu bir sınır var. Belediyelerin gelirinin yüzde 40’ını personele harcayamazsın. Bu kotayı geçemiyoruz. Bunu çok iyi anlamak lazım. Şimdiden imzaladığımız bu protokolün işçilerimize hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde bir açıklama yaptı.