İngiltere’de Onlarca Şirket Haftada 4 Gün Çalışmaya Geçiyor

İngiltere’de uygulanan “haftada 4 gün çalışma denemesi” sonucunda birçok kurum kalıcı olarak bu düzene geçiyor.

Yaygınlaşan Haftada 4 Gün Çalışma

Haftada 4 gün çalışma uygulaması gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Çünkü uygulamayı pilot deneyen firmalar pek çok faydasını deneyimliyor. Örneğin; haftada 4 gün çalışma enerji ve yaşam maliyet krizlerine de çözüm. Türkiye’de henüz konuya sıcak bakılmıyor. Ülkemizde şu ana kadar sadece Aksa Akrilik haftada 4 gün çalışmaya geçti. Oysa dünyaya baktığımızda haftada 4 gün çalışmanın bir ülkede yasalaştığını görüyoruz.

Bu sefer İngitere’den gelen bu haber heyecan verici. Ardından pek çok kapı açabilir. Haberin detaylarına 21.02.2023 tarihli bloomberght.com sitesinden bakalım:

BBC'nin haberine göre, İngiltere'de kar amacı gütmeyen "4 Day Week Global" adlı kuruluşun Haziran 2022'de başlattığı ve 6 ay boyunca 3 binden fazla çalışanın haftada 4 gün çalıştığı pilot uygulamanın etkisini değerlendiren bir rapor, özellikle çalışanların esenliği için bunun "kapsamlı faydaları" olduğunu tespit etti.

Uygulamaya katılan 61 şirketten 56'sı, en azından şimdilik haftada 4 gün çalışmaya devam edeceklerini bildirdi.

Haftada 4 Gün Çalışmanın Faydaları

Raporun genel bulguları arasında, personelin hasta olduğunu bildirmeye çok daha az yatkın olması, işverenleriyle kalmaya daha fazla meyilli olması, işe alım maliyetlerinin azaltılması ve personeli eğitmenin daha değerli hale gelmesi yer aldı.

İngiltere genelinde 6 ofisi bulunan bir çevre danışmanlığı şirketi olan Tyler Grange, yeni çalışma modelini devam ettireceğini açıkladı.

Genel Müdür Simon Ursell, uygulamanın ilk ayının "biraz tehlikeli" olduğunu ifade ederek, "Temel olarak, insanlara bu inanılmaz teşviki verirseniz, bunun işe yaraması için gerçekten çok çalışacaklar" dedi.

Ursell, ekibinin daha mutlu olduğunu, işe gelmeme oranının üçte iki azaldığını ve şirketin birçok iş başvurusu aldığını söyledi.

Denemenin sonuçları Cambridge Üniversitesi, Oxford Üniversitesi ve Boston College'dan araştırmacılarca değerlendirildi.

Çalışma düzeni ile ilgili soru işaretleri, kaygılar elbette olabilir. Ancak tüm bunları okuduktan sonra en azından bir grup çalışanınız için pilot uygulamaya değmez mi?