Ofis Çalışanlarının En Verimsiz Olduğu Saat

Yapılan bir araştırmayla ofis çalışanlarının en verimsiz çalıştıkları zaman dilimi belirlendi. Bu zamanlara dikkat!

Verimsiz çalışan

Çalışan Verimsizliği

Sürekli yüksek motivasyonla çalışmak mümkün mü’ sorusunun yanıtı ilgili yazıda verilmişti. Elbette kesintisiz yüksek motivasyon sergilemek mümkün değil. Ancak rutine binmiş, ruhsuz, adeta amaçsız koşu haline gelmiş bir çalışma hayatının zararı en başta çalışana.

Maalesef işe olan ilgisini, motivasyonunu tamamen kaybedip çalışıyormuş gibi görünenler hiç de az değil. Nitekim araştırmayla ortaya çıktı ki Türkiye’de dört gençten biri sessiz istifa sürecinde. Yani ruhu çoktan istifa etmiş ama beden hala iş yerinde çalışıyor gibi görünüyor. Bu veri oldukça sarsıcı.

Peki çalışanların en verimsiz olduğu saatler hangisi? Bu sorunun cevabı 28.02.2023 tarihli sozcu.com.tr sitesindeki bir haberde verilmiş. Haberin detayları şöyle:

Verimsiz Çalışma Saatleri Üzerine Araştırma

Office Freedom isimli ajans tarafından yapılan bir araştırma ofis çalışanlarıyla ilgili dikkat çekici bulgular ortaya çıkardı.

Yapılan araştırmada uzmanlar ofis çalışanlarının günde 3 kere performansının düştüğünü ve yorgunluk belirtisi gösterdiğini ortaya çıkardı. Bilim insanları öğleden sonra ofis çalışanlarının veriminin düştüğünü açıkladı.

Yapılan araştırmada ofis çalışanlarının en verimli çalıştığı saat sabah 10.22 olarak belirlenirken bu saatten sonra verim giderek düşmeye başlıyor.

İlk Bitkinlik Belirtileri

Çalışanlar ilk olarak 13.27’de bitkinlik gösterirken bu saatlerde verimsiz çalışmaya başlıyor. Daha sonra saat 14.06 sularında ikinci bir yorgunluk dalgası gösterirken, uzmanlar bilgisayar ekranı karşısında çok zaman geçirmek ve az ara vermenin de en önemli etkenler olduğu kayıtlara geçti.

Yapılan anket çalışmasında ise ofis ortamının çalışanların verimini artırabileceği belirtilirken ofis içinde gürültü, ofis ısısı ve iş arkadaşlarının sürekli soru sormasının verimliliği azalttığı kaydedildi.