LinkedIn’e Göre Kariyer Geliştirmede Öne Çıkan 15 İş Yeri

İş yaşamı profesyonellerinin çoğunlukla kullandığı LinkedIn, Türkiye’deki çalışanların kariyerlerini en çok geliştiren şirketleri sıraladı.

Kariyer gelişimi

Şirketlerin “En”leri

Fortune dergisinin dünyanın en beğenilen şirketleri listesinde teknoloji şirketleri ilk sıralardaydı. İşin tuhaf tarafı şu ki bu listedeki bazı şirketler, en kötü işverenler listesi içinde yer alıyor. Bu kez de LinkedIn, çalışanların kariyerlerini en çok geliştiren şirketleri sıraladı. 17.04.2024 tarihli webtekno.com sitesinin konuyla ilgili haberine bakalım.

Ülkemizde hemen her gencin iş ararken duyduğu bir cümle vardır "Bir yere gir kendini geliştir de önce, sonra başka yere geçersin." Öte yandan her iş yeri çalışanlarının gelişimine aynı derecede katkı sunmuyor. LinkedIn'in açıkladığı LinkedIn Top Companies 2024 listesi, Türkiye'de çalışanlarının gelişimine en çok katkı veren firmaları sıraladı. 

Bu yılki ödül sahipleri arasında Koç Holding, Sabancı Holding, Procter & Gamble gibi çalışanlarının kariyer haritalarını uzun vadeli başarı için şekillendiren firmalar öne çıktı. Listenin ilk üç sırasında yer alan firmalar da bu isimler oldu. 

İşte Türkiye'de çalışanlarının kariyerini en çok geliştiren 15 firma:

SıraFirmaAlanı
1Koç HoldingBankacılık, Enerji, Perakende, Doğal Gaz vb
2Sabancı HoldingBankacılık, Enerji, Perakende vb
3Procter and GambleTüketici Ürünleri
4MedtronicTıbbî Cihazlar
5THYHavacılık
6Bayerİlaç, Sağlık
7Türkiye İş BankasıBankacılık ve Finans
8PepsiCoAlkolsüz İçecek
9DHLLojistik, Taşımacılık
10L'OrealKişisel Bakım, Kozmetik
11UnileverHızlı Tüketim Ürünleri
12AbbottTıbbî Cihazlar, Beslenme Ürünleri, İlaç
13J&Jİlaç, Tıbbî Cihazlar, Tüketici Sağlığı
14BoschOtomotiv, Endüstriyel Ürünler, Dayanıklı Tüketim Malları
15AstraZenecaİlaç Araştırma, Geliştirme ve Pazarlama

Listede ağırlıklı olarak uzun süredir çalışmalarına devam eden ve bir kurumsal kültür oturtmayı başarmış olan firmaların öne çıktığı dikkatlerden kaçmadı. Listedeki 15 firmanın 4'ü Türk iştirakleri oldu. Listede yer alan firmalar, kariyer gelişimine etki ettiği bilinen sekiz unsura göre yapılan değerlendirme sonucu seçildi. Bu unsurlar ise ilerleme becerisi, yetenek gelişimi, şirket istikrarı, şirket dışı fırsatlar, şirketle ilişki, cinsiyet çeşitliliği, eğitim geçmişi ve ülke genelindeki çalışanların oranı oldu. 

Listede sadece dört tane Türk firması olması Türkiye’nin çalışanlar için en kötü 10 ülke arasında olmasını destekler nitelikte.