Dünyanın En Beğenilen Şirketleri

Fortune dergisi dünyanın en beğenilen şirketlerini açıkladı. Teknoloji şirketleri ilk sıralarda.

En beğenilen şirketler

En Beğenilen Şirket Araştırması

Global anlamda kurumlarla ilgili yapılan araştırmalar bize pek çok veri sağlıyor. Mesela yapılan bir araştırmayla ABD'de stajerlere en çok maaş veren şirketler hangileri öğrendik.

Yakın zamanda dünyanın en beğenilen şirketleri açıklandı. Gönül isterdi ki içlerinde bir de Türk şirketi olsun, ama nafile. Biliyoruz ki Türkiye çalışanlar için en kötü 10 ülke arasında. Hal böyle olunca farklı sonuç beklemek de anlamsız.

Tuhaf olan şu ki; daha önce en kötü işverenler listesinde olan Apple ve Amazon bu kez dünyanın en beğenilen şirketleri listesinde ilk sıralarda. Bu acayip görünen durumu açıklamak için küçük bir not düşelim; en kötü işverenler, çalışanlarını elde tutma oranına göre belirlenmiş, beğeniye göre değil. Yani herkesin hayallerindeki işleri bırakanlar olduğunu da göz ardı etmeyelim. Çalışanlar sadece koşullarındaki memnuniyetsizlikleri yüzünden değil, farklı sebeplerden de işlerinden ayrılabiliyor. Bu kategoriye bir başka örnek de NVIDIA.

Habere 5 Şubat 2024 tarihli webtekno.com sitesi aracılığıyla bakalım:

Dünyanın En Beğenilen Şirketleri

Dünyanın en prestijli iş dergilerinden Fortune, "en beğenilen şirketler" listesini paylaştı. Bu listeyi her yıl düzenli olarak paylaşan Fortune, bu sene de çok şaşırtmayan bir tablo ortaya koydu. 

Peki dünyanın en beğenilen şirketleri hangileri oldu? Gelin hep birlikte, güncel verilere yakından bakalım.

Dünyanın en beğenilen şirketleri:

SıralamaŞirketGeçen Yıl Kaçıncıydı?
1Apple1
2Microsoft3
3Amazon2
4Berkshire Hathaway4
5JP Morgan Chase5
6Costco Wholesale7
7Alphabet9
8American Express10
9Walmart13
10NVIDIA45

Yukarıdaki tablo, 2023 ila 2024 yılları arasında listenin ilk üç sırasında yer alan firmaların değişmediğini gösteriyor. Ancak Microsoft, Apple ve Amazon üçlüsü, kendi arasında yer değiştirmiş durumda. Apple, geçen yıl olduğu gibi ilk sırada yer alırken Microsoft, bu yıl Amazon'un üstüne çıktı. 

Listede en dikkat çeken marka ise hiç şüphesiz NVIDIA. Geçtiğimiz yıl en beğenilen 45. marka olarak kayıtlara geçen şirket, bu yıl zirveye yaklaştı. Bunun en önemli nedeni ise büyük olasılıkla yapay zekâ. Şirket, yapay zekâ teknolojileri üzerine yaptığı çalışmalarla hem geliştiricileri hem de yatırımcıları memnun etti.