Herkesin Hayallerindeki İşleri Bırakanlar

Adayların girmek için can attığı firmalardan ayrılan çalışanlar ayrılma sebeplerini açıkladılar.

İşten kendi isteği ile ayrılan çalışan.

İşten Ayrılmalar / Çıkarılmalar

İşten ayrılma hem kurum hem de aday için hassasiyetle ele alınması gereken bir konu. Piyasadan başarılı işten çıkarma örneklerine tanık olmak ne değerlidir. Çalışan, kurum tarafından çıkarılsa da kendi isteği ile ayrılsa da dikkat edilmelidir. Çünkü süreci profesyonel yönetmek sadece kurumun imajına olumlu katkı yapmaz, çalışanlara da olumlu mesaj verir ve peşinden gelebilecek ayrılmaları engeller. Kol ısırmalı kulak kesmeli kavganın ardından ortaya çıkan işten çıkarmaları kim deneyimlemek ister?

İşten ayrılan çalışanı tekrar işe almak ise ayrı bir konu. Bu konuyu da tabu olarak ele almaktan uzaklaştırmak gerekir.

Peki çalışanlar hayalleri süsleyen işlerden neden ayrılır? bundle.app 31.10.2023 tarihli bir yazıda bu konuyu ele almış. Yazıya özetle bakalım:

Meta, McKinsey ve JP Morgan gibi büyük şirketlerin eski çalışanları, nasıl tükenip işlerini bıraktıklarını anlatıyor.

İşten Ayrılmaya İten Sebepler

Insider, teknoloji, finans ve danışmanlık alanlarındaki büyük şirketlerde, imrenilen pozisyonları bırakan beş kişiyle konuşmuş. Bazıları iş kaynaklı tükenmişlik nedeniyle ayrılırken, diğerleri nihayet tutkularının peşinden gitmek istediğini belirtiyor ve beş kişi de ayrılma kararlarından pişmanlık duymadıklarını söylüyor.

Yine de mental sağlık ve duygusal refahı, yüksek maaşlarının önüne koyma kararını vermek kolay olmamış. Her biri, kurumsal dünyayı terk etmeye iten nedenlerini, şu an neler yaptıklarını ve değişiklik arayan diğer insanlar için tavsiyelerini paylaşıyor.

  • Vivian Tu, insanlara finansal okuryazarlığı öğretmek için 656 bin dolarlık rahat işinden ayrıldı:

JPMorgan’da eski bir trader olan Vivian Tu, ayrılmanın şu ana kadar verdiği en iyi kararlardan biri olduğunu söylüyor. Böylece pek çok başka şeyde iyi olduğunu ve bunları yapmak için para alabileceğini anladı. Ayrılması ona içerik oluşturma yolculuğuna başlamak için deneyim ve beceriler kazandırdı.

  • Angelina Lu, McKinsey & Company’deki danışmanlık işini bırakarak bir startup’ta işe girdi

Angelina Lu, şu anda sosyal medyada danışmanlık ve kariyer tavsiyesi veren eski bir McKinsey & Company iş analisti. Lu, McKinsey'de iş yükünün son derece zorlu olduğunu söylüyor. “İş günleri ortalama 12 ila 15 saat arasıydı. Pazartesi günleri, müşterimle buluşmak için en erken uçağa yetişmem gerekirdi. Bunun için genellikle sabah 4 veya 5'te uyanırdım” diyor. Maaşındaki kesintinin yanı sıra Lu, McKinsey sponsorluğunda ileri düzey bir diploma alma fırsatını da kaybettiğini söylüyor.

  • Eric Yu, iş baskısından kaynaklanan panik ataklar yaşadığı için Meta'daki 370 bin dolarlık yazılım mühendisliği işini bıraktı.

"Kasım 2019'da ilk panik atağımı evden çalışırken yaşadım" diyor. Yu, 370 bin dolarlık bir işten ayrılmanın çılgınca geldiğini bildiğini ve hayatının geri kalanında Meta'da kalmanın finansal güvenliğini garanti altına alacağını ancak bunun kendisi için doğru şey olmadığını düşündüğünü söylüyor. Şimdi nişanlısı ile birlikte emlakçılığa girmenin daha düşük maliyetli bir yolu olan “house hacking” işiyle uğraşıyor.

  • Elizabeth Rosenberg, yoğun iş stresi nedeniyle acil servise gittikten sonra ajanstaki işinden ayrıldı

Büyük bir reklam ajansının küresel iletişim başkanı olan Elizabeth Rosenberg, haftada 60 saatten fazla çalıştığını, bu işin çok stresli olduğunu ve kolayca tükenmişliğe yol açabileceğini söylüyor.

Bir gün işte yaşadığı yoğun stres sonucu şiddetli bir migren krizi geçirip acil servise gitmek zorunda kalınca karar verdi. Değişiklik yapması gerektiğini zaten biliyordu ve sonuçta ajans işini bıraktı.

  • Vincent Chan, 120 bin dolarlık finans işinden ayrıldı ve YouTube videolarıyla daha fazla para kazandı.

Vincent Chan, finans sektöründe çalışmayı çok cazip bir kariyer fırsatı olarak gösteren bir düşünceye kapıldıktan sonra bu alanda çalışmaya başladı. Ancak gördü ki işe giren her yeni kişi, bir diğerinden daha çalışkan olduğunu kanıtlamaya çalışıyor

Herkes zam almak veya terfi almak için kendi patronlarını etkilemeye çalışıyordu” diyor.

Sonunda, Chan işini bıraktı ve içerik oluşturmaya odaklandı. Şu anda YouTube, TikTok ve Instagram gibi platformlarda varlığını sürdürüyor ve bir finans bültenini yönetiyor. İşini bırakmak isteyen insanlar için en büyük tavsiyesi kişisel finans becerilerini geliştirmeleri: “Eğer bir güvenlik ağınız varsa, daha fazla seçeneğiniz olur.”