İş Yerinde Kavganın Sonu: Kol Isırmak, Kulak Kesmek

İş ortamında gelişen tartışmaların tehlikeli boyutlara ulaşabileceğini gözler önüne seren olaylar. Öfke, hiç beklenmedik şekilde fiziksel şiddete dönüşebilir.

İş yerinde öfke

İş Yerinde Tartışma

‘İş yerindeki bir tartışma ne kadar büyüyebilir’ sorusunun cevabı ‘iki insan arasındaki tartışma ne kadar büyüyebilirse o kadar büyür’ olur. Elbette iş ortamında da fikir ayrılıkları olacak ve olmalı. ‘Bakın yanlış düşünüyorsunuz’ diyerek kendimizce karşımızdakine verdiğimiz ayarların maalesef iletişimde hiçbir işe yaramadığını biliyoruz.

Ancak iş sadece fikir ayrılığı veya sözlü tartışma ile kalmayabiliyor. Maalesef yaşanan olaylardan cana kast edilebileceğini üzülerek öğreniyoruz. Geçtiğimiz yıllarda haberlerden bir banka müdürünün güvenlik görevlisinin tabancasını alarak çalışanına ‘Hedefler gerçekleşmezse kafanıza sıkarım’ dediğini öğrenmiştik. Gerçi sonra mahkemede müdürün avukatı tarafından şaka yapıldığı iddia edilmişti.

Buyurun size öfkesine hakim olamayan çalışan örnekleri:

Kol Isıran Ustabaşı

Geçtiğimiz yıl basında çıkan haberlerden Isparta'daki bir iş yerindeki ustabaşının, çalışanlardan biri ile kavga ettiğini ve kavga ettiği kişiyle birlikte işten çıkarıldığını öğrendik. Ustabaşı iş yerinde uzun yıllar çalıştığını, daha önce hiçbir çalışanla tartışmadığını, kavgadan sonra savunması alınmadan işten atıldığını belirtip, iş akdi feshinin haksız olduğunu savundu. Kıdem ve ihbar tazminatları ile fazla çalışma alacaklarının ödenmesi için dava açtı.

Yargılama sırasında iş yeri, ustabaşının kavga sırasında elindeki taşla karşısındaki kişiye vurmaya çalıştığını ve kolunu ısırdığını, diğer şirket çalışanların da kavgayı gördüğünü ve olayın tutanak altına alındığını savundu.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, olaya son noktayı özetle şu ifadelerle koydu: "Tutanaklar ile sabit olduğu üzere, davacı ile diğer dava dışı çalışan arasında sataşmanın etkisine göre davacının ısırma eyleminde aşırılık söz konusu olup bu durumun iş yeri düzenini olumsuz yönde etkilediği ve iş sözleşmesinin işverence feshinin haklı nedene dayandığı kabul edilmelidir. Öte yandan, işverence davacıyla birlikte kavganın tarafı olan diğer işçi de işten çıkarılarak eşit işlem borcuna riayet edilmiştir. Dosya kapsamına uygun gerekçelere dayanan davacının kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddine karar verilmiştir.

Kulak Kesen Çalışan

Yine geçen yıl basında çıkan haberlerden Karaman'da bir makine fabrikası çalışanının tartıştığı mesai arkadaşının kulağının bir kısmını kesip, sırtından yaraladığını öğrendik. Doğal olarak ardından da soruşturma başlatılmıştı.

Motosiklet Kundaklayan İş Arkadaşı

Kimi zaman da öfke iş yerinde dinmeyip sonradan intikam almaya kadar gidebiliyor. Geçen hafta basında çıkan haberlerden 28 Eylül 2023 tarihinde bir motosikletin alev alarak yandığı haberini okumuştuk. Ancak olayın ardından yapılan incelemede motosikletin kundaklandığı ortaya çıkmıştı.

Olayı gerçekleştiren iki kişiden birinin motosiklet sahibinin iş arkadaşı olduğu belirlendi. Motosikleti kundaklayan kişi geçtiğimiz günlerde işten çıkarıldığını ve buna motosiklet sahibi iş arkadaşının sebep olduğunu düşündüğünü belirtti ve tutuklandı.

Öfke kontrolüne sahip olmak ne kadar önemli. Gerçek güç fiziksel saldırıyla değil, saldırıya meyletmeyi engelleyen iradeyle ortaya çıkar. Keskin sirke daima küpüne zarar.