Kadını En Çok Mutlu Eden Hediyeyi Açıklıyorum

Kadınlar Günü yaklaşıyor, kurumlar hediye telaşında. Ben size bünyenizde çalışan kadınları en mutlu edecek hediyeyi söyleyeyim… 

Çalışan kadın

Hangi Kadın?

Kadınlar günü hasebiyle pek çok kurum birkaç hafta öncesinden bünyesindeki kadın çalışanlara ne hediye edeceği derdine düştü. Çiçekler, çikolatalar, kolonyalar, kitaplar, parfümler gırla..

İyi de, bulunduğu kurumda;

  • Cam tavana toslamış,
  • Erkek mevkidaşı ile aynı ücreti alamayan,
  • Eşit terfi hakkına sahip olamayan,
  • Doğurmasına sıcak bakılmayan, ikinci çocuğu zar zor düşünebilen, üçüncü çocuğu aklından bile geçiremeyen,
  • Yönetici olması neredeyse imkansız olan,
  • Küçük çocuklarının sağlık sorunları sebebiyle birkaç kez izin aldı diye yöneticisinin hışmına maruz kalmış

Hangi kadın çiçek çikolatayla veya parfümle kolonyayla mutlu olur? Cinsiyet ayrımcılığının kol gezdiği bir ortam hediyeyle aklanabilir mi?

Değer Verin

“Kadın çalışana ne hediye versek, ne hediye versek?” diye düşünüyorsanız şayet ben size onları en çok mutlu edecek hediyeyi söyleyeyim; kadına DEĞER verin. Bu onu en çok mutlu eden hediyedir.

Mesela kariyerine ara veren kadını destekleyen Vodafone gibi, çalışanına regl izni veren Zomato gibi, cinsiyetsiz CV uygulamasını devreye sokan Eczacıbaşı Holding gibi hediyeler verin.

Çiçek, çikolata, takı, kalem vb. tasarlanan hediyelerin hepsi kıymetli. Ama “kadınlar gününüz kutlu olsun” mesajınızın anlam bulabilmesi için kadın çalışanların öncelikle kurum içindeki hakları teslim edilmeli. Adaletsizliğe maruz bırakılan, adeta ikinci sınıf muamelesi yapılan kadın çalışanlarınıza dünyanın en nadide çiçeğini, en lezzetli çikolatasını, en pahalı parfümünü hediye etseniz ne fayda.

Önce DEĞER verin. Sonra bir kibrit çöpü bile verseniz varın seyredin dağıttığınız o kibrit çöpü nasıl anlam buluyor.