Cinsiyetsiz CV'ler

Madem işe alımda cinsiyet ayrımcılığı olmaması gerekiyor, o halde öz geçmişlerin de cinsiyetsiz olması gerekmez mi?

İsimsiz adaylar

Hatalı seçme değerlendirmenin hazin sonu olduğunu söylemek kehanet sayılmaz. Süreç doğru işlemezse, kurum için pek çok kayıp da beraberinde gelir. Bu işi doğru yürütebilmek için işe alımın her bir parçasını doğru uygulamak gerekir; bunlardan bir tanesi de işe alımda cinsiyet ayrımcılığı yapmamak. 

Başvuru Formlarından “Cinsiyet” Çıkarılmalı

Madem işe alımda cinsiyet ayrımcılığı olmaması gerekiyor, o halde öz geçmişlerin de cinsiyetsiz olması gerekiyor. Öncelikle kimi kurumların başvuru formlarında standart olarak bulunan “cinsiyet” ibaresini kaldırmak gerekiyor. Öz geçmiş inceleyen veya işe alım yapan kişi mülakata kadar adayın cinsiyetini görmemeli yani.  Bu vesileyle kariyerin ağlarına takılan kadınlar için küçük de olsa katkı yapılmış olunur.

Harika Bir Örnek

Örnek mi istiyorsunuz, buyurun size örnek. 1 Nisan 2018 tarihli Hürriyet İK’nın haberi bu konuda yüreğimize su serpiyor adeta. Haber Eczacıbaşı Holding’in cinsiyetten arındırılmış CV uygulaması ile ilgili. Detaylar şöyle:

“Eczacıbaşı Topluluğu’nda beyaz yakalı adayların CV’leri, cinsiyet, fotoğraf, medeni hal, mail adresi, askerlik bilgisinden arındırılmış bir şekilde yöneticilerle paylaşılıyor. Yöneticiler, iş başvurusunda bulunan adayların cinsiyetlerini mülakata kadar bilmiyorlar.”

Bu harika bir haber. Bundan yine seneler önce bir 8 Mart’ta işe alımda ‘pozitif ayrımcılık’ yapacağını duyuran ilk kurumlardan biridir Eczacıbaşı Holding. Sadece ürettiği ürün ve hizmetlerle değil, örnek İnsan Kaynakları uygulamalarıyla da Türkiye’nin önünü açan Eczacıbaşı Holding’e tebrikler teşekkürler.

Cinsiyet ayrımcılığına karşı anlamlı çalışmalar yapan kurumların olması sevindirici. Mesela Vodafone’un kariyerine ara veren kadınlar ile ilgili yürüttüğü proje de oldukça değerli.

Bu tarz uygulamaların ülkemizdeki tüm kurumlara örnek olması ve yaygınlaşması dileğiyle.