Teknoloji Devine Cinsiyet Ayrımcılığı Tazminatı

Dev teknoloji şirketi işe alımda cinsiyet ayrımcılığı yaptığı gerekçesiyle dudak uçuklatan miktarda tazminat ödeyecek.

Cinsiyet ayrimciligi

Cinsiyet Ayrımcılığı Hala Devam Ediyor 

Ayrımcılıkla ilgili yazıları hep ufaktan eşlik eden bir üzüntü ve kızgınlıkla yazdım. Sanıyorum ilk kez coşkuyla ve mutlulukla kaleme aldığım bir ayrımcılık yazısı oldu bu. Çünkü emsal teşkil edecek cinsten, çünkü aynısını yapanlara neler olabileceğini gösteriyor, çünkü yanlışın cezasız kalmayacağını gösteriyor, çünkü umut vaat ediyor. Tabii bir yandan da koskoca Google bile cinsiyet ayrımcılığı yapmışsa, diğerlerinde neler olmaz deyip üzülmüyor da değilim.

Yasaya rağmen, cezasına rağmen maalesef cinsiyet ayrımcılığı devam ediyor. Kimi gizliden, kimi ilanına “erkek çalışan aranıyor” ibaresini koyacak kadar fütursuzca devam ediyor. Hatta bırakın farklı meslek gruplarını, bazı İK çalışanlarının bile bu konuda yeterince farkındalığı olmadığını da eklemek isterim. Hal böyle olunca kadın istihdam oranlarına niye şaşırıyoruz ki?

Yüklü Miktar Tazminat

2 Şubat 2021 tarihli basın haberlerinden öğrendiğimize göre teknoloji şirketi Google, Çalışma Bakanlığının, kadın çalışanlarına ve şirkete iş başvurusunda bulunan kadın ve Asyalı adaylara ayrımcılık uyguladığı gerekçesiyle açtığı davada, toplam 2 milyar 580 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti.

Şirket erkek meslektaşlarına göre daha az maaş ödediği 2 bin 500 kadın mühendise 1 milyar 350 milyon dolar tazminat ödeyecek.

Diğer yandan aynı dönemde Google’a iş başvurusunda bulunan 1700 kadın ve Asyalı adaya, işe alımda ayrımcılığa uğradıkları gerekçesiyle 1 milyar 230 milyon dolar ödenecek.

Bitmedi, Google’ın gelecekte olası ayrımcı uygulamaları önlemek üzere gerekli düzenlemeler için 5 yıl boyunca yılda 250 bin dolar yatırarak bir fon oluşturması öngörülüyor.

Google’ın başına gelenlerin cinsiyet ayrımcılığı yapan tüm kurumlar için emsal teşkil etmesini ve cinsiyetsiz CV uygulamasının yaygınlaşmasını diliyorum.

Belki kadının sesi yok ama kadını koruyanların, adaletten yana olanların sesi var.