Haftada Dört Gün Çalışma Bir Ülkede Yasalaştı

Ülkedeki hükümet düzenlemesiyle çalışanlar artık beş yerine dört gün mesai yapacak.

Haftada dört gün çalışma düzenine geçen çalışanlar.

Haftada 4 Gün Çalışma Düzeni

Biliyoruz ki haftada dört gün çalışma denendi ve başarılı oldu. 15 Şubat 2022 tarihli bbc.com/turkce sitesinin haberi de bunu destekler nitelikte. Haber, Belçika’da dört gün mesainin yasalaştığını duyuruyor.

Daha önceden firma bazında duyuyorduk haftalık 4 gün çalışma düzenine geçildiğini. Daha çok münferit oluyordu bu konudaki haberler. Bir kurum daha haftada dört gün çalışma düzenine geçti diye okuyorduk haberlerde.

Uygulama dünya genelinde de yaygın değil. Hatta öyle durumlar oldu ki kurum içinde açıklandığında çalışanlar haftada dört gün çalışma kararına inanamadı. Şaka sananlar oldu.

Belçika Dört Gün Çalışma Uygulayacak

Ülke olarak planına alanlar olsa da resmen yasalaştığını duymamıştık. İşte Belçika bunu yaptı. bbc.com/turkce haberi şöyle veriyor: Başbakan Alexander De Croo tarafından açıklanan yeni düzenleme uyarınca çalışanlara, çalışma süreleri konusunda daha fazla esneklik tanındı. Buna göre, çalışanlar haftada dört gün mesai yapabilecek. Sorumlu oldukları işleri dört günde tamamlayan çalışanlar, haftanın 5. günü işe gitmek zorunda kalmayacak.

Haberde yeni düzenlemenin, her ikisi de çalışan çiftler ya da boşanmış ebeveynlere esnek çalışma olanağı getirdiği belirtiliyor.

Şüphesiz ki ezbere yol almamak gerekir. ‘Herkes uyguluyor biz de uygulayalım’ düşüncesi yanlış elbette. Ancak şimdiye kadar haftada dört gün çalışma düzeni uygulayıp da başarısız olan, sonuçtan memnun olmayan, verim kaybı yaşayan hiçbir örnek duymadık. Hatta tüm sonuçlar tam tersi yönde; verim artıyor, çalışanlar memnun, şirket giderleri azalıyor.

O halde vakaları doğru analiz edip, eldeki verileri doğru değerlendirmek gerekir. Nasıl ki bu düzeni ezbere kabul etmek doğru değilse, eldeki verileri analiz etmeden, sonuçları değerlendirmeye almadan gözü kapalı reddetmek de doğru değil.

Ülkemizde de konuyla ilgili sağlıklı kararların alınması ümidiyle.