Dominik Cumhuriyeti’nde Haftada 4 Gün Çalışma Denemesi

Dominik Cumhuriyeti haftada dört gün çalışma uygulaması deneyen ilk Karayip ülkesi olacak.

Haftada 4 gün çalışmaya geçen çalışanlar.

Haftada Dört Gün Çalışma

Doğru kurgulandığında haftada dört gün çalışma hem kurum hem de çalışanlar için pek çok fayda barındırıyor. Örneğin haftada dört gün çalışma enerji ve yaşam maliyet krizlerine çözüm. Bu yüzden de dünya çapında pek çok kurum, hatta ülke bu sisteme geçiyor. Biliyoruz ki İngiltere‘de onlarca şirket haftada dört gün çalışmaya geçiyor.

Dünya çapında yavaş yavaş yaygınlaşan bu sistem nedense Türkiye’de pek konuşulmuyor. Ülkemizde, pilot denemenin ardından sadece Aksa Akrilik haftada dört gün çalışmaya geçti. Bu konuyu gündemine alan başka bildiğimiz firma yok.

Şimdi de bir Karayip ülkesi olan Dominik Cumhuriyeti’nin haftada dört gün çalışma sistemini deneyeceği haberini okuyoruz. Detaylara 17.01.2024 tarihli cumhuriyet.com.tr adresinden bakalım.

Dominik Cumhuriyeti’nin Haftada Dört Gün Denemesi

Dominik Cumhuriyeti hükümeti şubatta başlayacak pilot uygulama kapsamında, haftada 4 gün çalışılacağını duyurdu. Hükümet, çalışanların aynı maaşı alacağını ancak deneme kapsamında çalışma saatlerinin 44'ten 36'ya düşürüleceğini açıkladı.

Çalışma Bakanı Luis Miguel de Camps, yeni uygulamanın, insan sağlığının ve refahının iyileşmesine öncelik verdiğini ve sürdürülebilir çevre dostu verimliliğini teşvik ettiğini ifade etti.

Ülkede yerel bir üniversite, haftada 4 gün çalışma uygulamasının çalışan sağlığı üzerindeki etkilerini incelemek üzere görevlendirildi.

Dominik Cumhuriyeti, haftada 4 gün çalışma uygulamasını deneyen ilk Karayip ülkesi olacak.

Bir Karayip ülkesinde bile denenecek olan bu çalışma sistemi, kurum bazında bile neden hala ülkemizde gündeme gelmiyor sizce?