Apple’a İşe Alımda Ayrımcılık Tazminatı

ABD’li teknoloji devi Apple, geçmişte yaptığı işe alımlarda ayrımcılık yaptığı iddiasıyla yürütülen soruşturmada, tazminat anlaşması yaptı.

Ayrımcılık

Maalesef ayrımcılık her yerde kendini gösteriyor, özellikle de cinsiyet ayrımcılığı. Teknoloji devi Google’ın cinsiyet ayrımcılığı tazminatı ödediğini biliyoruz. Bu olaydan çok sonra bir Türk yönetici Google'a cinsiyet ayrımcılığı davası açtı. Öte yandan ayrımcılığa karşı mücadele de devam ediyor. En son İzlandalı kadınların ücret eşitsizliğine karşı grevini okumuştuk.  

Şimdi de başka global bir firmanın ayrımcılık haberini öğreniyoruz. Ancak bu seferki haber cinsiyet ayrımcılığı ile ilgili değil. Daha çok etnik köken veya ırk ayrımcılığı olarak nitelendirilebilir. 10.11.2023 tarihli ntv.com.tr sitesinin haberine bakalım.

Apple’a Ayrımcılık Soruşturması

ABD Adalet Bakanlığının açıkladığı anlaşma metninde, Apple'ın 2018 ve 2019'da işe alımlarda ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası'na aykırılıklar yapıldığının tespit edildiği ve 2019'da soruşturma başlatıldığı aktarıldı.

Açıklamada, Apple'ın bazı durumlarda ABD'de oturumu olmayan kişilerin yerine ABD vatandaşlarını tercih ettiği, bazı durumlarda da ABD'li olmayanlara yönelik ayrımcılık yaptığı kaydedildi.

Apple’dan ‘Kasıtlı Değil’ Açıklaması

Soruşturma sonucunda Apple ve Adalet Bakanlığının 25 milyon dolarlık anlaşmaya vardığı bildirildi.

Öte yandan Apple, Associated Press'e yaptığı açıklamada, Apple'ın kasıtlı olarak ayrımcı bir politika izlemediği belirtilirken, "Biz, kasıtsız olarak Adalet Bakanlığının standartlarına uymadığımızı fark ettiğimizde 25 milyon dolar ödemeyi kabul ettik" ifadesine yer verdi.