Türk Yönetici Google’a Cinsiyet Ayrımcılığı Davası Açtı

Google’ın Türk yöneticisi Ülkü Rowe teknoloji devine ücret eşitsizliği sebebiyle dava açtı.

Google

Google’da Cinsiyet Ayrımcılığı İddiası

Ne yazık ki cinsiyete dayalı ücret eşitsizliği hala devam ediyor. Üzücü olan bu durumun göz önünde olan global firmalarda bile varlığından haberdar olmak. Ücret artışı isterken erkeklerin daha rahat olduğunu araştırmayla biliyoruz. Kadın çalışan yaptığının azımsanması, erkek mevkidaşı ile eş değer tutulmaması konuları ile daha ne kadar baş edecek? Görünmez kadın sendromu daha ne kadar sürecek?

Cinsiyet ayrımcılığı konusunda sicili hiç de parlak olmayan Google yine aynı konuyla gündeme geldi. Daha önceden de teknoloji devinin cinsiyet ayrımcılığı tazminatı ödemeyi kabul ettiğini biliyoruz. Bu kez kuruma Türk yöneticilerinden biri dava açtı. Habere 6.10.2023 tarihli m.haberturk.com sitesinden özetle bakalım.

Ücret Eşitsizliği Davası

2018'de, Google'ın 20 bin çalışanının cinsel taciz ve eşitsiz ücret skandallarının ardından kadınlar için daha güvenli, daha adil bir iş yeri talebiyle dünya çapında iş bırakma eylemi düzenlemişti.

Fakat, bu eylemler sonucunda birçok çalışan ABD'li şirket tarafından çeşitli misillemelere maruz kaldığını belirten açıklamalarda bulunmuştu. Ayrıca, Google'ın eylemlere rağmen maaş politikasında kadın-erkek eşitliliğini tam olarak sağlamadığı belirtiliyor.

Her ne kadar Google, çalışanları ile anlaşmazlıkları çözmek için tahkim yolunu seçse de şirketin üst düzey kadın çalışanlarından biri konuyu mahkemeye taşımış durumda.

Türk Yönetici Konuyu Mahkemeye Taşıdı

Ülkü Rowe

Google'ın bulut biriminde yönetici olan Ülkü Rowe, kendisinin eşit veya daha az vasıflı erkeklerden daha düşük seviye ve maaşla işe alındığını ve şikayet ettiğinde Google'ın misilleme yaparak terfi fırsatlarını reddettiğini ve hatta rütbesini düşürdüğü iddiasını mahkemeye taşıdı.

Türk yönetici Ülkü Rowe'nın şirket aleyhine başlattığı dava sürecinde eğer son dakikada taraflar arasında bir uzlaşma sağlanmazsa, duruşma, teknoloji devinin yöneticilerin maaşlarını nasıl belirlediğine ve uzun süredir bu ayrıntıları halktan gizlemeye çalışan şirkette kimin ilerleyeceğine nasıl karar verildiğine dair ayrıntılı bilgiler kamuoyuna açıklanacak.

JP Morgan’dan Transfer Edildi

Google, JP Morgan Chase'in eski CTO'su olan Rowe'u 2017 yılında Google Cloud'da finansal hizmetlerden sorumlu teknik direktör olarak işe aldı. Davaya ilişkin dosyalara göre, Rowe teknik direktör rolleri için işe alınan 17 kişi arasında tek kadındı.

İki yıllık bir süre boyunca, Rowe da dahil olmak üzere bazı isimler Google'ın dahili hiyerarşisinde 8'inci seviyeye getirildi, diğerleri ise başkan yardımcısının bir basamak altında olan 9'uncu seviyede işe alındı.

Rowe, hiyerarşi seviyesinin altında kaldığına dair endişelerini dile getirdiğinde ise, bir işe alım yöneticisinin kendisine, yanlış bir şekilde bu rollerdeki herkesin daha alt seviyede işe alındığını ve Google Cloud'dan sonra finansal hizmetler grubuna liderlik eden Başkan Yardımcısı pozisyonuna terfi ettirileceğini söylediğini iddia ediliyor.

Mahkeme dosyalarına göre, iki seviye arasındaki tazminat farkı ona yılda yüzbinlerce doları buluyor.

Misillemeye Maruz Bırakıldı

Rowe, yöneticilerinden birinin kendisini toplantılardan, e-posta listelerinden ve erkek meslektaşlarının davet edildiği saha dışındaki ekiplerden hariç tuttuğunu iddia ediyor.

Ülkü Rowe, kendisine vaat edilen Başkan Yardımcısı pozisyonu açıldığında yöneticinin onu bu pozisyon için başlangıçta düşünmediğini söylerken, Google Cloud'un CTO'sunun ise kendisine en nitelikli aday olduğunu ayrıca söylediğini iddia ediyor.

Rowe, ayrımcılığa uğradığından şikayet ettikten sonra, yöneticilerin onun rütbesini düşürerek ve daha sonra başka bir Başkan Yardımcısı pozisyonuna ilgi duyduğunu ifade ettiğinde de onunla görüşme yapmayı reddederek misilleme yapıldığı öne sürüyor.

Google sözcüsü Courtenay Mencini ise, şirketin Rowe'un şikayetlerini kapsamlı bir şekilde araştırdığını ancak bunlara dayanak bulamadığını söyledi.

Mencini, "Google çalışanlarına kim olduklarına göre değil yaptıkları işe göre ödeme yapıyoruz" dedi. Mencini, Google'ın yıllık ücret eşitliği analizi yaptığını ve buna göre ayarlamaların hayata geçirildiğini, ancak bu bilgilere halkın değil yalnızca personelin erişebildiğini ifade etti.