Yaşanmış Gerçek Başarı Öyküsü: Tek Parmakla Mucize

Bedensel engelli Rukiye Türeyen’in yaşadıkları aslında kişisel gelişim kitaplarına geçecek bir azim öyküsü. Tam 37 yıldır, kendini bildi bileli yatıyor. Hiçbir ihtiyacını kendisi karşılayamıyor. Lakin üretmekten asla vazgeçmiyor.

Tek parmağıyla kitap yazan Rukiye Türeyen.

Bedensel Engelli Yaşanmış Bir Hayat Hikayesi

O bir bedensel engelli ama sakın koltuk değnekli veya tekerlekli sandalyede olduğunu düşünmeyin. Onun % 99 engeli var, yani bedenini neredeyse hiçbir şekilde kıpırdatamıyor. Tam 37 yıldır, kendini bildi bileli yatıyor. 3 aylıkken geçirdiği havale sonucunda yatağa mecbur kalmış. Hiçbir ihtiyacını kendisi karşılayamıyor. Su içmek, yemek yemek, tuvalete gitmek gibi akla ilk gelebilecek en basit ihtiyaçları için bile hep yardıma ihtiyacı var.

4 kardeşi var. O en büyükleri. “Çok şükür kardeşlerim sağlıklı” diyebilecek kadar olgun. Babası kanserden vefat etmiş. Tüm ihtiyaçlarını, yedi yıl önce iki beyin ameliyatı geçirmiş olan annesi ve kardeşleri karşılıyor.

Bedenini hiçbir şekilde oynatamıyor dedim ama bunun minik bir istisnası var; sadece sol elinin işaret parmağını kıpırdatabiliyor. Koca vücutta hükmünün geçtiği tek yer, sol işaret parmağı. “Her şey tek parmağımın ucunda, tek parmağımla ulaşabilirim dünyaya” diyebilecek kadar olumlu bakıyor hayata. Hangi açıdan baktığımız ne kadar önemli.

Kişisel Gelişim Örneği

Asla olumsuz düşünmüyor. Gerçek yaşam hikayesiyle örnek olan ünlü tenisçi Arthur Ashe'nin de yaklaşımında gördüğümüz gibi 'Neden Ben' diye isyan etmiyor. “Engelli insanların seçilmiş bireyler olduğuna inanıyorum” diyor.

Yataktan çıkamadığı için hiç okula gidemiyor. Okuma yazmayı evde kendi kendine öğreniyor ve 2014 yılında çok istediği bir şeyi yapmaya başlıyor; yazıyor. Tek parmağıyla mucize gerçekleştiriyor; tek tek tuşlara basarak kitap yazıyor, iki yıl sürüyor kitabın tamamlanması. Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar çıkıyor ortaya. Ben bu satırları yazarken kitap 3. baskısındaydı.

Yayınevi kitabın satışından elde edilen tüm geliri kendisine ve ailesine veriyor.

Engel Yok

Asıl engelin içimizde olduğunu ispatlayan, “gerçekte hangimiz engelliyiz acaba” diye bize kendimizi sorgulatan, yaşamın içinde bir insanlık dersi gibi duran Rukiye Türeyen; ne güzel insansın sen. Hayatın içinden gerçek bir başarı hikayesi örneğisin.

% 99 bedensel engeline rağmen çalışıp üreten Rukiye Türeyen’in yazdığı “Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar” isimli kitabını alın, mümkünse çokça alıp hediye edin. Herkese tavsiye edin. Bu azim öyküsünü herkes öğrenip ders çıkarmalı.