Allah’ım Neden Ben?

Elimde şampiyonluk kupasını tutarken Tanrı’ya “Neden ben?” diye hiç sormadım.

Yakınmalarımız

Başımıza bir şey gelmeye görsün; hemen başlarız;

“Tam her şey yoluna girmişken nerden çıktı bu hastalık?”

“Ben buna layık mıyım?”

“Onun bana yaptıklarını hak etmiyorum.”

“Neden böyle bir insanla karşılaştım?”

“Niye bunlar hep benim başıma geliyor?”

“Neden karşıma doğru dürüst bir insan çıkmıyor?”

“Neden bütün kazalar gelir beni bulur?”

“Neden işlerim bu kadar ters gidiyor?”

“Yaşamımda hoş bir yankı olsun istiyorum. Ama nerdeee?”

“Allah’ım neden ben? Neden?”

….

Davranışa dökülmüş öyle düşünceler vardır ki kimi adeta yaşamı daraltır bize. Kimi de sadece kendimizin değil sanki insanlığın da ufkunu açar.

Örnek Bir Veda

Arthur Ashe (1943 – 1993) dünyada bir numara olmuş ABD’li tenisçi. Kariyerinde üç Grand Slam şampiyonluğu olan Ashe, bu performansıyla ABD’deki en iyi tenisçilerden biriydi.

Ashe 1980’lerin başında geçirdiği bypass ameliyatı sırasında verilen kanlardan HIV virüsü kaptı. Sporcu hastalığını 1992’nin Nisan ayında kamuoyuna duyurdu.

Dünyanın her köşesindeki hayranlarından mektuplar yağıyordu. İçlerinden bir tanesi şöyle soruyordu: “Neden Tanrı böylesine kötü bir hastalık için seni seçti?” Ashe’nin buna cevabı şöyle oldu:

“Tüm dünyada 50 milyon çocuk tenis oynamaya başlar, 5 milyonu tenis oynamayı öğrenir, 500 bini profesyonel tenisi öğrenir, 50 bini yarışmalara girer, 5 bini büyük turnuvalara erişir, 50’si Wimbledon’a kadar gelir, 4ü yarı finale, 2’si finale kalır. Elimde şampiyonluk kupasını tutarken Tanrı’ya “Neden ben?” diye hiç sormadım. Ve bugün sancı çekerken tanrıya “Neden ben” mi demeliyim?

Ashe hastalığından sonra adeta yaşasın iyilik dedi; HIV ve AIDS konularında toplumu bilinçlendirme girişimlerine başladı.