Gerçek Bir Yaşam Hikayesi: Arthur Ashe

Arthur Ashe’nin yaşadıkları unutulmayacak gerçek bir hayat hikayesi. Ünlü tenisçinin başına gelenlere verdiği yanıt, ders niteliğindeki kişisel gelişim hikayelerini aratmıyor.

Dünyaca ünlü tenisçi Arthur Ashe

İlham Veren Kişisel Gelişim Hikayesi

Hepimizin bir hayat hikayesi var ve hepimizin hikayeleri mesajlarla dolu. Ancak bazılarımızın yaşadıkları unutulmayan hayat hikayesine dönüşüyor. Paylaşacağım hikaye de bunlardan bir tanesi.  

Dünyaca ünlü tenisçi Arthur Ashe’nin yaşadıklarına verdiği yanıt hepimize örnek. Ashe’nin hikayesine geçmeden önce gelin, başımıza hiç istemediğimiz, işimizi, ilişkimizi, hayatımızı tehlikeye atacak veya belki sonlandıracak bir durumda kaldığımızda çoğumuzun nasıl söylendiğine bir bakalım:

“Tam her şey yoluna girmişken nereden çıktı bu hastalık?”

“Ben buna layık mıyım?”

“Onun bana yaptıklarını hak etmiyorum.”

“Neden böyle bir insanla karşılaştım?”

“Niye bunlar hep benim başıma geliyor?”

“Neden karşıma doğru dürüst bir insan çıkmıyor?”

“Neden bütün kazalar gelir beni bulur?”

“Neden işlerim bu kadar ters gidiyor?”

“Allah’ım neden ben? Neden?”

Çoğu zaman fark etmesek de bizim gerçeğimiz ve asıl gerçekler birbirinden farklı. Bizim için sıkıntılı, üzüntülü, sevimsiz, kahredici olan durumlar ve insanlar acaba bize gerçekte ne anlatmaya çalışıyor? Hayat yolculuğumuzdaki köpek balıklarının amacı ne?

Arthur Ashe’nin Hikayesi

Şampiyonluk kupasıyla tenisçi Arthur Ashe

Arthur Ashe (1943 – 1993) dünyada bir numara olmuş ABD’li tenisçi. Kariyerinde üç Grand Slam şampiyonluğu olan Ashe, bu performansıyla ABD’deki en iyi tenisçilerden biriydi.

Ashe 1980’lerin başında geçirdiği bypass ameliyatı sırasında verilen kanlardan HIV virüsü kaptı. Sporcu hastalığını 1992’nin Nisan ayında kamuoyuna duyurdu.

Dünyanın her köşesindeki hayranlarından mektuplar yağıyordu. İçlerinden bir tanesi şöyle soruyordu: “Neden Tanrı böylesine kötü bir hastalık için seni seçti?” Ashe’nin buna cevabı şöyle oldu:

“Tüm dünyada 50 milyon çocuk tenis oynamaya başlar, 5 milyonu tenis oynamayı öğrenir, 500 bini profesyonel tenisi öğrenir, 50 bini yarışmalara girer, 5 bini büyük turnuvalara erişir, 50’si Wimbledon’a kadar gelir, 4ü yarı finale, 2’si finale kalır. Elimde şampiyonluk kupasını tutarken Tanrı’ya ‘Neden ben’ diye hiç sormadım. Ve bugün sancı çekerken tanrıya ‘Neden ben’ mi demeliyim?”

Ashe hastalığından sonra HIV ve AIDS konularında toplumu bilinçlendirme girişimlerine başladı.

Ünlü tenisçinin yaşadıkları, başına gelen talihsiz olaya bakış açısı ders alınacak gerçek bir hayat hikayesi. Sizce yaşadıklarımız karşısında hissettiğimiz acı miktarı neye bağlı?