Prestijli Bir İş mi, Daha Yüksek Maaş mı?

İyi bir pozisyon ve unvan getiren, hayalleri süsleyen bir işe girdiği için sevinen insanlar azalıyor mu?

Parayı tercih eden çalışan

Çalışanların İş Tercihleri Değişiyor

Yüksek enflasyon dolayısıyla kazanılan paranın yetersiz gelmesi çalışanların iş tercihlerini de etkiliyor. Yeni işe girenlerin yarıya yakını yeniden iş arıyor. Buna yapay zekanın yaygın kullanımını da ekleyebiliriz. Getirdiği pek çok avantaja karşı biliyoruz ki yapay zeka işten çıkarmalara sebep oldu.

bundle.app’te yer alan 04.11.2023 tarihli haber bu konuyla ilgili. Özetle bakalım

Aşk ile para arasındaki mücadelede, şu anda nakit daha ağır basıyor. İyi adaylara iyi paralar vermek yerine, kendi bünyelerinde çalıştıkları için övünebileceklerini söyleyerek etkilemeye çalışan işletme ve organizasyonlar artık yetenekli kişileri kaybediyor.

Enflasyon, konut maliyetleri, öğrenci borçları ve artan faiz oranları, birçok çalışanın yüksek itibara sahip bir iş için daha az para kabul etme fikrinin basitçe uygulanamaz olduğunu söylemelerine neden oluyor.

Genel Bir Zorluk

Gallup ve Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan yeni anketler, her zaman kariyer kayıtlarının önemli bir parçası olan maaşın son yıllarda iş arayanlar için daha yüksek bir öncelik haline geldiğini gösteriyor.

İnsanlar rüyaları süsleyen işlere girseler bile buralardan da ayrılabiliyor. “Herkesin hayallerindeki işler neden bırakılır” sorusunun cevabı çoğunlukla aşırı iş yükü, stres ile ilgiliydi. Birçok çalışan isimsiz şirketlerde çalışmaktan çekinmiyorlar.

Birkaç yıl önce devlet okulundan Yale’e geçmek için maaş kesintisini kabul eden bir üniversite profesörü aynı kararı bugün verip veremeyeceğinden emin olmadığını söyleyebiliyor. Eski bir Google mühendisi, saatlik bazde daha fazla kazanacağı, girişim destekli bir start up’a yatay bir geçiş yaptığında zam almış gibi hissettiğini anlatıyor. Michigan Üniversitesi’nde kamu politikası ve ekonomi profesörü olan Betsey Stevenson, “Yüksek prestijli bir iş için maaş kesintisini kabul etmek sadece daha hızlı bir yükselme yolunu kolaylaştırarak sizi sonunda daha fazla ödeme almaya yaklaştıracaksa mantıklıdır” diye ekliyor.

Yönetim danışmanlığına girmeye çalışan kişilere iş koçu olan Davis Nguyen, müşterilerinin prestijli bir iş için masada para bırakmaya istekli olanların payının son üç yılda yaklaşık %30 azaldığını tahmin ediyor. “Zaman zaman, en üst seviye firmalar daha fazlasını sunamadıkları için harika yetenekleri kaybedebiliyor,” diyor.

Küçük Şirketler İçin İşe Alma Fırsatı

KPMG’deki yönetici pozisyonundan Schellman’a geçen Avani Desai, büyük maaş ve daha fazla esneklik kombinasyonunun, Microsoft ve Amazon çalışanları gibi daha önce kendi firmasını düşünmeyeceği kişileri işe almasına yardımcı olduğunu belirtiyor.

Öte taraftan biliyoruz ki herkesin hayallerindeki işler de bırakılabiliyor. Bunun sebebi de çoğunlukla aşırı iş yükü ve stres.

O halde iyi maaş ve iş koşullarını dengede tutmak gerekiyor.