Yeni İşe Girenlerin Yarıya Yakını Yeniden İş Arıyor

Yeni işe başlayanların yarıya yakını ilk bir ayda farklı işler aramaya başlıyor.

Yeniden iş başvurusu yapmış çalışan

İşte Kalıcı Olmak Zorlaşıyor

Özellikle genç kuşak için, bir işte kalıcı olmak yavaş yavaş hayal olmaya başladı. Türkiye’de her dört gençten biri sessiz istifa sürecinde. Artık biliyoruz ki globalde olan ufak bir hareket, düşünce, tepki, aksiyon dalga dalga tüm dünyaya yayılabiliyor. ABD’de çalışma modunda değilim diyenler arttı. “Aman bize ne, orası ABD” diyemiyoruz. Biliyoruz ki bu durum bizim için de geçerli olabilir. 

İnsanlar hayallerini süsleyen işlere girseler bile oralardan da ayrılabiliyor. Bizzat ayrılanların ağzından aktarılmıştı herkesin hayallerindeki işler neden bırakılır diye.

Karşımıza çıkan veriler tüm bu bilgileri destekler nitelikte. diken.com.tr sitesinin 07.11.2023 tarihli konuyla ilgili yazısı aşağıdaki gibi:

İş Arama Artıyor

Bloomberg HT'nin kariyer.net verilerinden aktardığına göre işe başlayanların yüzde 41’i ilk 30 gün içinde başka bir işe de başvuruyor. Bu oran bir yıl içinde yüzde 62’ye varıyor.

‘İşe Alım Süreçlerinin Geleceği Araştırması’nda küresel çaptaki katılımcıların yüzde 42’si, Türkiye’deki katılımcılarının yüzde 53’ü aktif olarak iş aradığını belirtiyor. Ayrıca, aktif olarak iş aramayan fakat iyi bir iş teklifi gelirse değerlendireceğini belirtenlerin oranı küresel çapta yüzde 41, Türkiye’de yüzde 38 seviyelerinde.

Verilerle ilgili konuşan kariyer.net CEO’su Fatih Uysal şunları dedi: “Burada işverenlerin şunu hatırlaması gerekiyor; nasıl adaylar için deneme süresi varsa, artık işverenler için de bir deneme süresi var. Çalışanlar ilk aylarında işvereni değerlendiriyor, o şirkette bir kariyer yapmaya, zaman ve emek yatırımlarına değip değmeyeceğini; çalışma ortamını, iş-yaşam dengesini, çalışacakları kişileri tartıyorlar.”

Aktif iş arayanları iş değişikliğine yönlendiren sebeplerden bazılarıysa şunlar:

  • Daha ilgi çekici bir pozisyon veya daha yüksek kıdem arayışı
  • Mevcut işte terfi fırsatının olmaması
  • Mevcut işteki maaş ve sosyal haklardan memnuniyetsizlik
  • Farklı bir mesleği keşfetme isteği