Öğle Arası İçki İçen Çalışanın Çıkarılması Haksız Bulundu

Mahkeme mesai saatleri içinde bira, şarap ve brandy içen çalışanın işten çıkarılmasının haksız olduğu kararını verdi.

Yurt Dışından Farklı Vakalar

İş hayatı kapsamında sadece kendi ülkemizde olanlar değil globalde olanları bilmek de önemli. Zira oldukça ilginç vakalar ve kararlar karşımıza çıkabiliyor. Globalden paylaşılan örneklere şöyle bir bakalım:

  • Emsal karar: İngiltere’de bir çalışan (güvenlik görevlisi) iş başında uyuyakaldığı için işten çıkarılmıştı. Ancak mahkeme hipoglisemi atağı geçirdiği gerekçesiyle çalışanı haklı bulmuştu.
  • Evden çalışma iş kazası kapsamını genişletiyor: Almanya'da bir mahkeme, evden çalışan bir kişinin, mesaiye başlamak için yatağından bilgisayar başına giderken yere düşüp yaralanmasını iş kazası olarak niteledi.
  • Patrona kızdı işe atla gitmeye başladı: İtalya’da bir çalışan evden çalışma isteği patronu tarafından reddedildiği için, protesto amacıyla işine atla gitmeye başladı.
  • Çalışanın iş yerinde sosyalleşmesi mecburi mi?: Fransa’da bir çalışanın sıkıcı olma hakkı olduğu ile ilgili mahkemeden emsal karar çıkmıştı.

Bu sefer haber İspanya’dan. Vakaya sputniknews.com.tr sitesinin 24.04.2023 tarihli haberiyle özetle bakalım.

Mesai Saatlerinde İçki İçmek

Olay 2021 yılında, İspanya'nın güneydoğusundaki Murcia bölgesinde gerçekleşti. İsmi belirtilmeyen bir elektrik şirketinde 27 yıldır görev yapan bir işçi, işvereni tarafından tutulan gizli dedektiflerce takip edildi.

İşçiyi takip eden dedektifler, çalışanın temmuz ayında öğle yemeği sırasında bira, şarap ve brandy içtiğini tespit etti. Bunun üzerine şirket, çalışanını işten çıkardı.

İşten çıkarmaya ilişkin hazırlanan belgede, çalışanın bir iş arkadaşı ile birlikte 5 Temmuz 2021 günü sabah saat 8.27'de bir barda mola verdikleri ancak ne tür bir içecek içtiklerinin tespit edilemediği belirtildi. Belgede ayrıca, ikilinin öğle yemeği için bir somun ekmek, bir miktar yemek, 4 kutu San Miguel bira ve bir litrelik şişede Estrella de Levante birası satın aldığı; akşam saat 6.30'da ise söz konusu çalışanın şirkete ait minibüsü bırakmak üzere işyerine geri dönmeden önce bir kutu daha bira içtiği ifade edildi.

Çalışanın ertesi gün 6 Temmuz'da ise iki iş arkadaşıyla birlikte öğle yemeği sonuna dek toplamda 7 litre bira içerken görüldüğü kaydedilen belgede, ilerleyen saatlerde 2 adet 330 mililitrelik Heineken kutu bira içtikten sonra işyerine döndüğü dile getirildi. Olaydan 7 gün sonra ise çalışanın öğle yemeği öncesi 300 mililitrelik bir kutu bira, daha sonra ise öğle yemeğiyle birlikte 3 şişe kırmızı şarap ve bir shot brandy içtiği ifade edildi.

İşten Çıkarma Gerekçesi: 'Aşırı Alkol Tüketimi'

İşten çıkarma gerekçesi olarak ise, çalışanın'çalışma günü boyunca kendisinin ve iş arkadaşlarının fiziksel sağlığını tehlikeye atacak ölçüde tekrarlanan ve aşırı alkol tüketimi' gösterildi.

Ancak mahkeme, işverenin bu gerekçesini haksız buldu ve ‘işin etkilendiğine dair hiçbir kanıt yok’ hükmüne vardı. Mahkemenin gerekçeli kararında 'özel dedektiflerin gözlemleri sırasında çalışanın yürümekte zorlandığına ya da herhangi bir şekilde sarhoş olduğunu gösterecek herhangi bir belirti tespit edemediklerine' vurgu yapıldı.

Mahkeme, her halükarda işçinin içki içmesinin yaptığı işin önünde engel teşkil ettiğini gösteren hiçbir delil olmadığına karar kıldı ve bölgedeki mevsim sıcaklıklarına da şöyle atıf yaptı: "Unutulmaması gereken bir diğer unsur da, Temmuz ayında Murcia ve Cartagena'da gerçekleşen olaya dair iklimsel koşullar ve coğrafi alışkanlıkların göz önünde bulundurulması gerektiğidir."