Evden Çalışma İş Kazası Kapsamını Genişletiyor

Evden çalışmanın artmasıyla ‘iş kazası’ sayılabilecek vakaların çemberi de genişliyor. Evden çalışan bir kişi yataktan kalkıp çalışmak için bilgisayarına giderken yaralanırsa, bu durum iş kazası kapsamında ele alınabilir mi?

Evden çalışma

Alman Mahkemesinin Hükmü

Evden çalışma düzeninin artması iş kazası sayılabilecek vakaların da çemberinin genişlemesine sebep oluyor. Evde yaşanılan kazalarla ilgili Yargıtay’dan emsal karar çıkabiliyor. Mesela evden çalışan bir kişi yataktan kalkıp bilgisayarına giderken yaralanırsa, bu durum iş kazası kapsamında ele alınabilir mi? Almanya’da iseniz; evet.

10.12.2021 tarihli tr.sputniknews.com haberine göre Almanya'da bir mahkeme, evden çalışan bir kişinin, mesaiye başlamak için yatağından bilgisayar başına giderken yere düşüp yaralanmasının teknik olarak işe gidiş sayılacağına karar kılarak, bu esnada yaşanan kazanın da iş kazası olduğuna hükmetti. Haber özetle şöyle:

“Alman mahkeme, yaşanan kazanın işe ilk gidiş sırasında gerçekleşmiş olmasından dolayı iş kazası sayıldığını belirterek, çalışanın kahvaltı yapmak için mutfağa uğraması ve kazanın o esnada gerçekleşmesi durumunda kazanın 'iş kazası' olarak kabul edilemeyeceğini kaydetti.

Emsal Niteliğinde

Mahkeme karar metninde şu ifadelere yer verdi: ‘Davacı, sabah ev ofisine giderken yolda düşerek iş kazası geçirdi. Sigorta kapsamındaki olayın, sigortalının evinde veya başka bir yerde gerçekleşmesi halinde, faaliyetin şirket binasında gerçekleştirilmesiyle aynı kapsamda sigorta teminatı sağlanır.’

Federal sosyal mahkemede alınan 'yataktan masa başına yapılan ilk sabah yolculuğunun, sigorta kapsamındaki bir çalışma rotası sayılacağı' kararının emsal niteliğinde olduğu belirtildi.”

Türkiye genelinde iş kazası sayılabilecek yargı kararları biliniyor. Örneğin; iş seyahati dönüşü beyin kanaması geçirmek iş kazası mı; evet. Topuklu ayakkabıyla düşmek iş kazası mı; evet. Ancak bunlar ülkemizden örnekler. Yazıda konu edilen kaza bizde gerçekleşse, Yargıtay ne karar verir? Almanya’da alınan bu karar dünyada ve bizde emsal niteliği taşır mı, zaman gösterecek.