Patronuna Kızdı, İşe Atla Gitmeye Başladı

Evden çalışmasına izin vermeyen patronunu protesto etmek için işe atla gitmeye başlayan banka çalışanı.  

İşe atla giden çalışan

Uzaktan Çalışamamak

Uzaktan veya hibrit çalışma artık birçok kurum için doğal çalışma şekli haline geldi. Ancak gayet tabii tüm kurumlar için değil. İşin içeriğinin ya da sektörün uzaktan / hibrit çalışmaya izin vermediği durumlarda elbette uzaktan çalışma söz konusu olamaz. Tabii ki bir saha çalışanı, hastane ve benzeri sağlık kuruluşlarında çalışanlar uzaktan / hibrit çalışamaz. Lakin işin içeriği müsait olduğu halde, sırf yöneticisi ya da üst yönetim konuya sıcak bakmıyor diye evden çalışamayanlar var.

Hibrit çalışma sisteminin bilinen pek çok avantajına (Örneğin hibrit çalışma düzeni sağlığa iyi geliyor) rağmen işin içeriği müsait olduğu halde bu çalışma modeline uzak duran firmalar var.

Diyelim kurum uzaktan çalışma modeli uyguluyor. Ancak maalesef her uzaktan / hibrit çalışma da layığınca yönetilemiyor. Yönetim yaklaşımıyla uzaktan çalışmayı ev hapsine çeviren firmalar var. Çalışanın bırakın şehir dışına çıkmasını, evin içinde oda değiştirmesini bile sorgulayan yöneticiler var. “Şimdi hangi odadasın” “Koltuğun yerini mi değiştirdin” diye soran yöneticilere ne demeli?

İlginç Protesto: Atla İşe Gitmek

Geçtiğimiz hafta basından oldukça ilginç bir protesto haberi okuduk. İtalya’daki bir bankanın çalışanı olan kadın, patronundan evden çalışmak için izin istedi. Ancak patron bu duruma sıcak bakmadı. Bankacı kadın bu durumu daha önce duyulmamış bir yöntemle protesto ederek karşılık verdi: atla işe gitmek. Basında yer aldığı kadarıyla olayın ayrıntıları şöyle:

İtalya’nın kuzeybatısındaki Forli bölgesinde yaşayan 38 yaşındaki Tabita Gurioli aracıyla kaza geçirdi. Çalıştığı bankanın patronundan bir süreliğine (arabası tamir olana kadar) evden çalışmayı talep etti. Bu isteği reddeden patron Gurioli’ye toplu taşıma kullanmasını önerdi. Patronuna sinirlenen kadın, yıllık izne ayrılma teklifini kabul etmeyip işe geri döndü. Ancak farklı bir yöntemle: atla.

Patronunu protesto amacıyla bu yöntemi seçen kadının atla işe gidişi İtalya basınında büyük yankı uyandırdı. Cesena’daki işe her sabah iki saatlik at yolculuğuyla giden Gurioli: “Amacım kararı protesto etmek. Bisikletle de işe gidip gelebilirdim ama kimse fark etmezdi” dedi.

At tutkunu olan kadın işe 12 yaşındaki atıyla gidiyor. Çalıştığı bankaya ulaşınca atını yakınlardaki bir alana bağlayan kadın, “Medyada ses getirecek bir şey yapmalıydım. Birçok meslektaşım işte sorunlar yaşıyor ama işlerini kaybetmekten korkuyor” dedi.

Haberden sonra bazı sendikaların kendisiyle irtibata geçtiğini belirten kadın patronunun olayı sessizlikle izlediğini belirtti.