İnşaat İşçileri Beyaz Yakalılardan Çok Kazanıyor

İş gücü piyasasında maaş dengeleri değişiyor. İnşaat işçileri günlük 2 bin TL’ye iş beğenmezken, beyaz yakalılar eskinin işçi maaşıyla çalışıyor.

Yüksek maaş alan inşaat işçileri

Beyaz Yakalıların Değişen Maddi Koşulları

Ülkemizdeki yüksek enflasyon beyaz yakalının yaşam şeklini değiştiriyor. Artık dışarıda yemek yiyemeyen, iş çıkışları sosyalleşmesi zorlaşan beyaz yakalılar, eskinin işçi maaşıyla çalışıyor.

Yetenek açığı ise tüm dönemlerin genel problemi olsa da, sorun bu yıl her zamankinden daha sıkıntılı. Yetenek açığının 2024’te yüzde 76’ya çıkacağı tahmin ediliyor. Büyük şehirlerdeki kentsel dönüşüm ve deprem bölgesindeki yeniden yapılanma, inşaat sektöründe nitelikli çalışan bulma sıkıntısını da beraberinde getiriyor.

12.02.2024 tarihli milliyet.com.tr sitesi büyüyen inşaat sektöründe kalifiye eleman sıkıntısının da gün geçtikçe büyüdüğünü yazıyor. Habere göre Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, işçilerin aylık ücretlerinin 50 bin TL'yi aştığını, sektörde eleman sıkıntısı yaşandığını söyledi.

Sıvacı Maaşı Beyaz Yakalı Maaşından Daha Yüksek

Olgun, “TÜİK verilerine göre, inşaat sektörü malzeme endeksi yıllık bazda yüzde 52, işçilik endeksi yüzde 113,47 artış gösterdi. Malzeme giderleri gibi işçi maaşları da yükselmeye devam ediyor. İşçilerin aylık maaşları ortalama 50 bin lirayı aşıyor. Günlük olarak bin 500 ile 2 bin lira arasında değişen ücretler, mesailerle birlikte aylık 60-70 bin lirayı buluyor. Sıvacılar, demirciler, kalıpçıların maaşları, beyaz yakalı çalışanların maaşlarından daha yüksek seviyede” dedi.

finans.mynet.com sitesinin konuyla ilgili 12.01.2024 tarihli haberi şöyle:

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından 200 binden fazla yeni konutun inşaatı devam ederken olası Marmara depremi için de İstanbul'da kentsel dönüşüm projeleri devrede. İnşaat şirketleri maliyetlerin yanında iş gücü eksikliğinden de şikayetçi. İnşaat şirketleri günlük 2 bin TL yevmiye ile işçi bulamadıklarını belirterek geçici de olsa yurt dışından işçi getirilmesi talebinde bulundu.

İşçiler Saha Mühendisinden İki Üç Kat Daha Yüksek Ücret Alabiliyor

Sinpaş GYO Başkan Vekili Ahmet Çelik: "Şu anda işçilerimiz saha mühendisinden iki üç misli daha yüksek ücret alabiliyor. Deprem ve dönüşüm kapsamındaki stratejik projeler aksamamalı. Yurt dışı müteahhitlik firmalarımızın tecrübelerinden faydalanalım. Onlar yıllardır yurt dışında işçi çalıştırıyor. Bu dönemde yurt dışından işçi getirilebilir. Çünkü hayati stratejik işlerimiz var. Geçmişte İstanbul Hava Limanı yapılırken bazı iş makineleri operatörleri, kamyon şoförleri bulunamamıştı. Çözüm olarak yurt dışından getirilmişti.”

Nexonya Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koray Vural da, günlük 2 bin TL yevmiyeye dahi çalışan bulmakta zorlandıkları vurgusunda bulundu.