Forbes İstifa Etmek İçin En Uygun Zamanı Yazdı

İstifa etmek için zamanlamayı doğru ayarlamak da kariyer açısından önemli. Forbes, istifa etmek için en uygun zamanın hangisi olduğunu yazdı.

İstifa eden çalışan

İstifa Etmek İçin Doğru Zaman

Biliyoruz ki yeni işe girenlerin yarıya yakını yeniden iş arıyor. E bir de bu gruba iş arayan eski çalışanları ilave edersek, rakam yükselecek. ManpowerGroup’un yaptığı araştırma sonucuna göre yetenek açığı 2024’te yüzde 76’ya çıkacak. Özetle yetenek kazanımında işverenin işi bir hayli zor.

Pazardaki sirkülasyon bu kadar hareketli olunca iş bulmak çalışan açısından da zor. Başvuru ne zaman yapılmalı; hangi günler, aylar daha uygun? Tüm detayları bilmek gerek. Forbes iş aramak için en uygun zamanı yazdı ve tüyoları verdi.

Bir diğer kritik konu da istifa etmek için zamanlamayı doğru ayarlayabilmek. 25.11.2023 tarihli gazeteoksijen.com Forbes’un bu konudaki haberini verdi. Özetle şöyle:

Dikkatli Olun

Fırsatları yakalamak için harika bir zaman. Employ verilerine göre, iş piyasası sıkışık ve işe alım yapan yöneticilerin yüzde 81'i pozisyonları doldurmakta zorlandıklarını söylüyor. Buna ek olarak, insanlar işten ayrıldıklarında, başka işler bulma konusunda iyi deneyimler yaşıyorlar.  Revelio Labs'a konuşanların yüzde 70'i üç ay içinde yeni bir iş bulduklarını belirtiyor.

Monster tarafından yapılan bir ankete göre işlerinden ayrılanların yüzde 72'si bu değişikliği yaptığına pişman oluyor. Ayrıca, The Muse'un verilerine göre, insanların yüzde 72'si yeni işlerinde beklentilerine kıyasla hayal kırıklığına uğrama eğilimindeler.

Sakin Olduğunuzda İstifa Edin

Öfkeliyseniz veya henüz yeni olmuş bir olayın içindeyseniz, muhtemelen elinizden gelenin en iyisini yapmayacaksınız. Bir şey sizi tetiklediğinde, beyniniz savaş ya da kaç moduna geçmiştir ve amigdalanız kontrolü ele almıştır. Kelimenin tam anlamıyla doğru düşünemeyebilirsiniz ve sonuç olarak bu durumda aldığınız kararlardan pişmanlık duyabilirsiniz.

Üzücü, kabul edilemez veya kötü bir iş deneyiminde bardağı taşıran son damla olan bir şey olursa, yine de istifa etmeyi seçebilirsiniz. Sadece kontrolü tekrar ele alma şansınız olduğunda bunu yaptığınızdan emin olun. Derin nefesler alın, güvendiğiniz bir arkadaşınızla konuşun ve vermeyi seçtiğiniz karardan sonra uyuyun. Böylece tamamen duygusal bir tepkiden ziyade mantıklı düşünmeye dayalı olarak harekete geçmiş olursunuz.

Yılın Doğru Zamanında İstifa Edin

İstatistiklere göre, Ocak ve Şubat ayları en fazla iş ilanının olduğu ve aynı zamanda en fazla kişinin bu ilanlara başvurduğu aylardır. Sonuç olarak, yıl başındaki bu hareketlilikten yararlanmak için işinizden zamanında ayrılmanız sizin için en iyisi olabilir.

İşten ayrılmayı planlıyorsanız, bir sonraki işinizin büyük olasılıkla nerede olacağı konusunda da ev ödevinizi yapmalısınız. Hangi sektörlerde en çok açık iş olduğunu ve hangilerinin en hızlı büyümeyi yaşadığını göz önünde bulundurarak, iş piyasasının eğilim gösterdiği fırsatları arayın.

Mesleğiniz İçin Doğru Zaman Ne Zaman?

Örneğin, finans veya muhasebe alanında yeni bir İş arıyorsanız, vergi sezonunu dikkate almak isteyeceksiniz. Muhtemelen işe alımlar bu dönemden önce daha yoğun olacak ve alandaki insanlar yılın en yoğun dönemini yaşarken azalacaktır.

Ayrıca ekibinizin benzersiz ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmak isteyeceksiniz. İş arkadaşlarınızı veya şirketinizi zor durumda bırakacak bir zamanda işten ayrılmaktan kaçının. Her Haziran ayında dev bir ticaret fuarınız varsa, tam da fuar öncesinde işlerin en yoğun olduğu dönemde istifa etmekten kaçının. 

Hangi Gün?

Bir sonraki fırsatınız için proaktif adımlar atabileceğiniz zaman istifa etmek akıllıca olacaktır; bu nedenle genellikle en iyisi hafta başında ve günün erken saatlerinde işten ayrılmaktır. Bu size iş durumunuz hakkında insanları bilgilendirmek, veda mesajları paylaşmak ve iş arayışınızda ilerlemek için haftanın ve günün daha büyük bir bölümünü verir. Tüm bunlar, Cuma günü işten ayrılıp Pazartesi gününe kadar engellenmekten daha güçlendiricidir. Haftanın ve günün erken saatlerinde ayrılmak genellikle duygusal açıdan da daha kolaydır, yani bir gün boyunca ayrılmayı planladığınızı bilerek koşuşturmazsınız.

Etkili İletişim

Ayrıca, kararınızı zarafet ve profesyonellikle iletebileceğiniz bir zamanda işten ayrıldığınızdan emin olun. Patronunuza canlı olarak haber verebileceğiniz bir zaman bulun, yüz yüze ya da görüntülü arama ile. Ve mümkün olduğunda, haberi iş arkadaşlarınızla yapıcı bir şekilde paylaşabileceğiniz bir zamanda istifa edin. Kararınız konusunda uygun bir şekilde açık olduğunuzda, iyi şartlarda ayrılmanızı ve ilişkilerinizi sağlam bir zeminde tutmanızı sağlarsınız. Ve tabii ki, yeterli bir süre önceden haber verin. İki hafta hala temel kural, ancak ekibinizin siz olmadan özellikle zorlanacağını biliyorsanız ve gitmeden önce bu desteği sağlamaya istekliyseniz daha önceden bildirimde bulunmayı tercih edebilirsiniz.