Forbes İş Aramak İçin En Uygun Zamanı Yazdı

Yeni bir iş başvurusu yaparken doğru zamanı kullanmak şansınızı artırabilir. Forbes iş aramak için olabilecek en uygun ve en kötü zamanları yazdı.

İş arayan çalışan

İş Arayan Çalışanlar

Biliyoruz ki fırsat eksikliği çalışanı işinden ayırıyor. İşten ayrılmaların sebebi sadece fırsat eksikliği değil elbet ama herkesin hayallerindeki işleri bırakanlar bile var. Görünüşe göre yeni işe başlayanlar da bulundukları yerden memnun değil. kariyer.net verilerine göre yeni işe girenlerin yarıya yakını yeniden iş arıyor.

Peki o halde iş aramak için en doğru zaman hangisi? 03.10.2023 tarihli gazeteoksijen.com Forbes’un bu konudaki yazısını haber yapmış. Özetle şöyle:

Pozitif Hissettiğinizde Yeni Bir İş Arayın

Forbes, iş aramak için en uygun ve en kötü zamanları yazdı.  Düşüncelerinize ters gelse de insanlar mevcut rollerinde huzurlu ve başarılı olduklarında yeni bir iş aramalı. Bir iş için gerekli tüm becerilere sahip olmanın yanı sıra yöneticiler kendine güvenen, pozitif ve motive adaylar ister. Kendinize güvendiğinizde ve kendinizi iyi hissettiğinizde mülakat sürecinde daha iyi performans gösterirsiniz. Halihazırda bir işiniz olduğu için üzerinizdeki baskı, daha az olur. Bu nedenle görüşmelere giderken "Eğer bu yeni işi alırsam, bu harika. Eğer alamazsam, gayet iyi bir işim var" diye düşünebilirsiniz. 

Çoğu insan mülakata girdiğinde gergin, özgüvenden yoksun ve korkmuş, hatta iş piyasasına geri dönmek zorunda kaldığı için kızgın ve kırgın görünür. Mülakatı yapanlar bu olumsuz havayı sezerler. İş piyasası zorlu olduğunda, insan kaynakları yöneticilerinin kötü bir tutum sergileyen başvuru sahibini sert bir şekilde geçmesi ve bir sonraki adaya geçmesi kolay olur.

Ocak ve Şubat Başvuru İçin En Uygun Aylar

Ocak ve Şubat aylarına yaklaşık bir hafta kala iş aramak için en uygun zamanlardan ikisi. Yeni bir yılın başlangıcı, insanların temiz bir sayfa ile yeni bir başlangıç yaptıklarını hissettikleri neşeli dönemdir. Pratik açıdan bakıldığında, şirketler yıllık bütçelerini ve personel sayılarını belirler, böylece adaylarla görüşmeye ve işe alım yapmaya hazır olurlar.

İşletmeler Aralık ayının sonunda yıllık gözden geçirmelerini ve performans değerlendirmelerini yaparlar. Sonuçlara göre, çalışanlar kalmaya karar verir ya da işten çıkarılmayı beklemek yerine kendi istekleriyle işten ayrılma baskısı hissederler.

Yaz Bittikten Sonra İş Arayın

Ocak ayı gibi Eylül ayı da arama moduna girmek için ideal bir zamandır. Yaz bitmiştir ve çalışanlar çocukken yaşadıkları okula dönüş zihniyetinin bir benzerini yaşarlar. Eylül ayında çarklar yeniden dönmeye başlar, iş ilanları yayınlanır ve işe alım döngüsü hızlanır.

Çoğu insan tatillerini ve ücretli izinlerini Temmuz ve Ağustos aylarında kullanır. Bu durum, mülakat yapmayı zorlaştırır. İnsan kaynakları çalışanı ailesiyle tatildedir. Döndüklerinde işe alım müdürü plajdadır ve görüşmeye gelemez. Ardından, aday yazın geri kalanında yurtdışına seyahat edecektir, bu nedenle görüşmeler Eylül ayına ertelenmeli. 

Özgeçmişinizi Göndermek İçin En Uygun Günler

Özgeçmiş göndermek için en uygun günler hafta ortası veya sonrasıdır. Pazar korkusu insanları özgeçmişlerini işverenlere göndermeye iter, çünkü pazartesi gününün yaklaşması onları işlerini ve hayatlarını yeniden değerlendirmeye zorlar. Sorun şu ki, çok fazla insan bu şekilde hissediyor ve özgeçmişiniz büyüyen yığının içinde kaybolabilir. Yüksek hacim nedeniyle İK ve yöneticiler özgeçmişinizi hemen göremeyebilir. Bu nedenle, özgeçmişinizi ilk özgeçmiş patlaması azaldıktan sonra Salı veya Çarşamba günü geç saatlerde göndermek isteyebilirsiniz.

Hafta sonuna doğru özgeçmiş gönderimleri azalır. Daha az rekabet olacağından ve özgeçmişiniz daha az kalabalık bir alanda göze çarpacağından, özgeçmişinizi Perşembe veya Cuma günü göndermek de faydalı olabilir.