En Seksi Meslekler

En seksi meslekler yapılan bir araştırma ile belirlendi. Sonuçlar oldukça şaşırtıcı.

Seksi meslek

Sıra Dışı Araştırma

Mesleğin seksi olanı olur mu demeyin, oluyormuş zira. 3 Ekim 2022 tarihli Sözcü gazetesi iş hayatı için pek alışılmadık bir araştırmaya yer verdi: en seksi meslekler.

Bir mesleğin insanlar üzerinde çekici etkisi olabileceğini düşünmemiştim doğrusu. O mesleği yapan kişi çekici olabilir ama genelleyerek mesleğe çekici demek benim için oldukça şaşırtıcı.

Haber şöyle: Fix Radio, tam 2.000 kişinin katılımıyla en seksi meslekleri belirledi. Şaşırtıcı sonuçlara göre, ankete katılan her 20 kişiden biri, evinde çalışan bir sıvacı, inşaatçı, tesisatçı, elektrikçi veya tamirci ile ilişkisi olduğunu itiraf etti.

Daily Star’ın haberine göre, insanların en çok aşık olduğu ve ilişki yaşadığı iki meslek %9 oranıyla boyacılar ve dekoratörler olurken çatı ustaları da %2’lik bir oranla listede yer aldı.

İlişki Yüzünden Bitemeyen İşler

Konu hakkında fikirlerini paylaşan inşaatçı Tom Alexander ise, “Meslektaşlarımın çoğu müşterileriyle çıktı ve hatta bazıları onlarla evlendi. Çoğu iyi çalışıyor, ancak bazı çılgın hikayeler de oldu. Tanıdığım bir tesisatçının bir işi bitirmesi yıllar aldı çünkü o müşterisine her gittiğinde yapacak daha iyi işleri vardı.”

Araştırma İngiltere’de yapılmış, bizi ne kadar yansıtır bilemem. Internette benzer haberlere şöyle bir göz gezdirince 15 Mart 2016 tarihli Esquire dergisinde de benzer bir ankete rastladım: Kadınlara Göre En Seksi 10 Erkek Mesleği. Kadınlar sıralamayı şöyle yapmış:

1- Şef
2- Doktor
3- Avukat
4- İtfaiyeci
5- Girişimci
6- Sporcu
7- Müzisyen
8- Ressam
9- Polis memuru
10- Mühendis

Çalışarak, emek vererek, zahmet çekerek meslek sahibi olmak ne kıymetli. İşini severek yapmak ne değerli. Böyle olunca insanın adanmışlığı, bilgisi, yetkinlikleri karşı tarafa çekicilik olarak görünebilir. İnanmıyorum ki işini gönülsüz yapan, ringelmann etkisi altındaki bir asalak çalışan karşı tarafa çekici gelsin. Hasılı kelam ben çekiciliğin mesleğe değil insana ait olduğuna inanıyorum.