Apple Eski Mühendisine Dava Açtı

Apple eski çalışanına dava açtı. Şirketin eski mühendisine dava açma sebebi: bilgi sızdırma.

Apple eski mühendisi temsili foto

Davalık Durumlar

Şirketler zaman zaman çalışanlarıyla davalık olabiliyor. Kurumların çalışanlarına açtığı davalar olduğu gibi çalışanlar da şirketlerini dava edebiliyor. Uluslararası arenada da bunun örneklerini görebiliyoruz. Örneğin bir Türk yönetici Google’a cinsiyet ayrımcılığı davası açtı. Dünya teknoloji devlerinden biri olan Apple’a işe alımda ayrımcılık tazminatı cezası verildiğini biliyoruz.  

Dünyanın en beğenilen şirketleri listesinde ilk sırada yer alan Apple da bir çalışanına dava açtı. Dava sebebi ise bilgi sızdırma. Detaylara 29 Mart 2024 tarihli sozcu.com.tr sitesinden bakalım.

Apple Dava Açıyor

Apple, eski bir çalışanını, şirketin geliştirdiği Journal uygulaması ve Vision Pro gibi cihaz ayrıntıları dahil olmak üzere gizli bilgilerin gazetecilere ve diğer şirketlerin çalışanlarına sızdırılması nedeniyle dava ediyor. On gün önce Kaliforniya eyalet mahkemesinde açılan davada Andrew Aude isimli çalışanın; stratejiler, çalışan sayısı ve diğer ürün donanım özellikleri gibi bilgileri de sızdırdığı belirtiliyor.

Yalnızca Haziran ve Eylül 2023 arasında Aude, şifreli bir mesajlaşma uygulamasını kullanarak Aude'nin "Homeboy" adını verdiği bir Wall Street Journal gazetecisiyle 1.400'den fazla kez bağlantı kurduğu ileri sürüldü. Ayrıca Aude'nin The Information'daki başka bir gazeteciye de 10 binden fazla kısa mesaj gönderdiği belirtildi.

Çalışanın Hassas Ürünlere Erişimi

Apple, Aude'u, Nisan 2023'te aynı muhabirle yaptığı bir telefon görüşmesinde Journal uygulamasının son özelliklerinin bir listesini sızdırmakla da suçluyor

Aude, pil performansını optimize etmeye odaklanan bir iOS mühendisi olarak 2016 yılında Apple'da çalışmaya başladı. Apple'ın avukatları, Aude'un pozisyonunun gereği Apple'ın en hassas ürünleriyle ilgili bilgilere erişimi olduğunu belirtti.

Şirket, bu sızıntıların 2023'ün sonlarına kadar keşfedilmediğini belirtiyor. Apple temsilcileri, Kasım 2023'te Aude ile ilk kez görüştüğünde Aude'un sızıntılara karıştığını reddettiğini ve Apple tarafından verilen iPhone'unun yanında olmadığını belirttiğini söyledi. Ancak daha sonra Aude'un, tuvalete gitmek isteyip telefonundaki Signal uygulaması da dahil, önemli miktarda kanıtı cihazından kalıcı olarak sildiği iddia edildi.

12 Aralık'taki ikinci toplantıda ise Aude'un en az iki gazeteciye bilgileri sızdırdığını itiraf ettiği belirtiliyor. Üç gün sonra işten çıkarılan Aude'u dava eden şirket; tazminat, ikramiye ve hisse senedi opsiyonlarının iadesi talebinde bulunuyor.

Bu haberden sonra “Şirket içi bilgiler gizli kalıyor mu” diye sorgulamakta fayda var.