2024’te Yapay Zeka Sebebiyle 3 Şirketten 1’inin İşten Çıkarma Yapması Bekleniyor

750 iş lideriyle yapılan bir anket, liderlerin teknolojinin şirketlerini nasıl etkileyeceğine inandıklarını araştırdı. Araştırma bulguları oldukça çarpıcı.

Yapay zeka yüzünden çıkarılması planlanan çalışan

Yaygınlaşan Yapay Zeka

Yapay zeka hayatımızın içinde her geçen gün daha çok var olmaya devam ediyor. Elbette bu durum istihdamı da etkiliyor. Konuyla ilgili IMF: 'Yapay zeka küresel istihdamın yüzde 40'ını etkileyecek' tahmininde bulunmuştu. ‘Bu durum işten çıkarmalara sebep olmaz’ diyenlere inat ayan beyan biliyoruz ki yapay zeka işten çıkarmalara sebep oldu. Hatta bu konuda Bloomberg çarpıcı bir görüş ortaya koydu ve şöyle dedi: ‘Yapay zeka kaynaklı işten çıkarmalar saklanıyor’.

Şimdi de önümüzdeki bir başka çarpıcı araştırma, 2024 yılında her üç şirketten birinin yapay zeka sebebiyle çalışanlarını işten çıkaracağını ileri sürüyor. Araştırmayı barındıran 02.05.2024 tarihlievrimagaci.org sitesinin haberine birlikte bakalım.

Yapay Zekanın İş Yaşamına Etkileri

Yapay zekanın iş dünyasının geleceğini nasıl değiştireceğine dair tartışmalar devam ediyor. ResumeBuilder firması, iş liderlerinin teknolojinin şirketlerini nasıl etkileyeceğine inandıklarını öğrenmek için Kasım 2023'ten itibaren 2024 yılı boyunca yapay zeka kullanmayı planlayan şirketlerdeki 750 iş lideriyle anket yaptı. Araştırmanın temel bulguları şöyle:

  • Şirketlerin %53'ü yapay zeka kullanıyor ve %24'ü 2024'te başlamayı planlıyor.
  • Yapay zeka kullanan şirketlerin %37'si bu yıl teknolojinin çalışanların yerini aldığını söylüyor.
  • Ankete katılan şirketlerin %44'ü yapay zekanın 2024 yılında işten çıkarmalara yol açacağını söylüyor.
  • 2024 yılında işe alım yapacak şirketlerin %96'sı adayların yapay zeka becerilerine sahip olmasının fayda sağlayacağını söylüyor.
  • %83'ü, mevcut çalışanların işlerini korumaları için yapay zeka becerilerini geliştirmelerinin yardımcı olacağını söylüyor.

2024 yılında yapay zeka kullanan veya gelecek yıl kullanmayı planlayan şirketlerin %44'ü, yapay zeka kullanımı nedeniyle çalışanların kesinlikle (%21) veya muhtemelen (%23) işten çıkarılacağını söylüyor. ResumeBuilder'ın özgeçmiş ve kariyer stratejisti Julia Toothacre şöyle söylüyor:

“Bu sonuçlara şaşırmadım ve umarım bu makale, sektörlerinde veya işlevlerinde yapay zekayı reddeden herkes için bir uyandırma çağrısı olur. Çalışanlara, pozisyonlarının tüm bölümlerini ve yapay zeka tarafından nelerin devralınabileceğini düşünmelerini tavsiye ederim. Pozisyonunuzun hangi bölümünün yapay zeka tarafından devralınamayacağını veya yapay zekanın insan müdahalesine ihtiyaç duyabileceğini belirleyin ve bu görevler için başvurulacak kişi olun. Çalışanlar, işlerinin yapay zekaya verilmesini istemiyorlarsa, becerilerini geliştirmenin ve kendi alanlarıyla ilgili kalmanın yollarını bulmalıdır.”

Yapay zeka kullanan veya 2024'te kullanmaya başlamayı planlayan şirketlerin %91'i 2024'te yeni çalışanlar işe alacak ve %96'sı adayların yapay zeka konusunda deneyim sahibi olmasının çok (%65) veya biraz (%31) faydalı olacağını söylüyor.

Ayrıca, aynı grubun %83'ü yapay zeka becerilerine sahip çalışanların şirketlerinde kesinlikle (%45) veya muhtemelen (%38) sahip olmayanlara göre daha fazla iş güvencesine sahip olacağını söylüyor.

Toothacre şöyle diyor: “Günün sonunda, çalışanların yapay zekanın artık gelmediğini, zaten burada olduğunu fark etmeleri gerekiyor. Pozisyonunuz veya kariyer yolunuz için bir tehdit oluşturuyorsa, onu kucaklamanın zamanı geldi.”

Müşteri Desteği Yapay Zekanın En Çok Kullanıldığı Alan

Şu anda yapay zekayı ne için kullandıkları sorulduğunda, iş dünyası liderleri müşteri desteği (%67), araştırma (%66) ve toplantı veya belge özetleri oluşturma (%61) yanıtlarını veriyor.

Yapay zekayı 2024 yılında kullanmaya başlamayı planlayan şirketler için en çok öngörülen kullanım alanları arasında müşteri desteği (%62), toplantı veya belge özetleri oluşturma (%57) ve araştırma (%52) yer alıyor.

Metodoloji: Araştırma Nasıl Yapıldı?

Bu çevrimiçi anket, ResumeBuilder.com tarafından yaptırılmış ve Pollfish aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Anket 2 Kasım 2023 tarihinde başlatılmıştır. Katılımcılar 750 kişilik ulusal bir örneklemden oluşmaktadır. Ankete katılabilmek için katılımcıların 25 yaş ve üzerinde, ücretli çalışan (%90 kota) veya serbest meslek sahibi (%10 kota) olması, hane gelirinin yılda en az 75.000$ olması ve 11 veya daha fazla çalışanı olan bir şirkette çalışması gerekmektedir.

Katılımcılar ayrıca iş rollerini C-seviyesi yönetici, başkan/CEO/başkan, direktör, sahip veya ortak, baş teknoloji sorumlusu veya baş finans sorumlusu olarak tanımlamıştır.