Bloomberg: Yapay Zeka Kaynaklı İşten Çıkarmalar Saklanıyor

Yapay zekanın sebep olduğu işten çıkarmalarla ilgili haberler sıklıkla karşımıza çıkıyor. Ancak bu sefer Bloomberg, şirketlerin bu durumu gizlediğini yazdı.

Yapay zekanın sebep olduğu işten çıkarma

Yapay Zeka ile İlgili Haberler

Gün geçmiyor ki yapay zeka ile ilgili yeni bir araştırma veya haber duymayalım. IMF: “Yapay zeka küresel istihdamın yüzde 40'ını etkileyecek” tahmininde bulunmuştu. Her ne kadar ağırlıklı olarak “Yapay zeka işten çıkarmalara sebep oldu” benzeri başlıklı haberler okusak da, işin olumlu tarafına vurgu yapan araştırmalar da karşımıza çıkmıyor değil. Mesela Harvard Business School ve Boston Consulting Group’un yaptığı bir deneysel araştırmadan öğrendik ki yapay zeka beyaz yakalıda başarıyı artırıyor.

Bu kez de Bloomberg kafaları karıştıran bir haber yaptı. gazeteoksijen.com sitesinin 9 Şubat 2024 tarihli haberine birlikte bakalım.

Yapay Zeka ve İşten Çıkarmalar

Taşımacılık şirketi UPS’in CEO’su Carol Tomé şirketin 116 yıllık tarihindeki en büyük işten çıkarmanın nedenini kısmen yapay zekaya bağladı. Tomé yapay zekanın satış görevlilerinin fiyatlandırma uzmanlarından rehberlik istemesine gerek kalmadan teklifleri bir araya getirmesine olanak tanıdığını söyledi.

BlackRock Inc. geçtiğimiz ay yaklaşık 600 çalışanını işten çıkaracağını açıkladı. CEO Larry Fink ve Başkan Rob Kapito, personele gönderdikleri bir notta, sektördeki dramatik değişimlere dikkat çekerek ‘en derini, yeni teknolojilerin sektörümüzü ve diğer tüm sektörleri dönüştürmeye hazır olduğunu’ belirttiler. Fink, yapay zekanın üretkenliği artırma potansiyeline olan inancı konusunda açık sözlü olsa da işten çıkarmaların kesin nedeninin yapay zeka olduğunu söylemedi.

Şimdiye Kadar 4600 Kişiyi İşinden Etti

Uzmanlar, yapay zeka hızla ilerlerken kaç işin ortadan kaldırılacağına dair doğru bir öngörü elde etmekte zorlanıyor. Raporlara göre geçtiğimiz mayıs ayından bu yana ABD şirketleri, yapay zeka deneyimi olan kişileri işe almak için kaynak yaratmak amacıyla ya da teknolojinin görevlerin yerini alması nedeniyle 4.600'den fazla kişinin işten çıkarıldığını duyurdu. Ancak bu tahminin eksik olduğu düşünülüyor.

Şirketler Gizliyor

İş bulma firması Challenger, Gray & Christmas Inc.’in Kıdemli Başkan Yardımcısı Andrew Challenger “Muhtemelen ekonomide halihazırda yapay zeka nedeniyle işten çıkarılanların sayısı çok daha fazla. Ne zaman bir şirket bundan bahsetse, bir ay boyunca her haber kanalında manşet oluyorlar” diyerek şirketlerin yapay zeka nedeniyle işten çıkarma yaptıklarını gizlediklerini açıkladı. İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği CEO'su Johnny Taylor, bu tür kesintilerin çoğunun sessizce gerçekleşeceği konusunda hemfikir. Taylor “IBM liderdi ve bu konuda kamuoyuna açıktı ve oldukça kötü dayak yedi. Bu yüzden geri kalanlar 'Bunu duyurmayacağız, sadece yapacağız’ dediler ve personel sayılarını azalttılar” dedi. Raporlara göre yapay zeka nedeniyle işten çıkarmaların çoğu teknoloji firmalarında gerçekleşti.