Penceresiz Ofislerde Diyabet Riski

Yapılan bir araştırmaya göre, penceresiz bir ofiste çalışmanın tip 2 diyabeti daha da kötüleştirebileceği ileri sürüldü.

Penceresiz ofis

Çalışan Sağlığı

Çalışan sağlığı ile ilgili her gün yeni bir bilgi, araştırma çıkıyor karşımıza. İyi ki de çıkıyor ve öğreniyoruz. Örneğin bir çalışmayla ofis çalışanlarının en verimsiz olduğu saati öğrendik. Bir başka araştırmadan kurumsal iç iletişime katkı sağlayan bilgi aldık: e posta göndermek için en uygun zaman diliminin hangisi olduğunu öğrendik.

Sadece işle ilgili değil çalışan sağlığı ile ilgili de araştırmalar yapılıyor. Bu minvalde yapılan bir araştırmayla öğrendik ki uzun süre oturarak çalışmak kalp krizi sebebi. Bir başka araştırma, penceresiz ofis koşullarının tip 2 diyabeti daha da kötüleştirebileceğini öne sürdü. Bu haberi veren 03.10.2023 tarihli sozcu.com.tr haberine özetle bakalım.

Hollanda’daki Maastricht Üniversitesi’nde yapılan ve 13 emekli katılımcıyı içeren küçük çaplı çalışma, gönüllülerden neredeyse beş gününü gün ışığını alan bir pencerenin yanında ofis tarzı bir ortamda geçirmelerini istedi. Katılımcılar, aynı süreyi penceresiz ve yalnızca yapay elektrikli LED aydınlatmayla iç mekanda da geçirdiler.

Araştırma sonuçlarına göre, insanlar pencere yanındayken kan şekeri seviyeleri yüzde 59 oranında normal seviyede kaldı. Ancak 24 saatlik kan şekeri ölçüm cihazları, elektrik ışığı altındayken ise sadece yüzde 51 oranında normal olduğunu gösterdi.

Çalışırken Gün Işığından Faydalanmak

Çalışmada yer alan kıdemli bilim insanı Prof. Joris Hoeks, “Bu sonuçlar, insanların penceresiz, az aydınlatılmış ofislerde sıkışıp kalmaması gerektiğini gösteriyor. Gün ışığının (kan şekerinin kontrolü gibi) vücuttaki süreçler için önemli olan vücut saatinizi olumlu yönde etkilemesi muhtemeldir.”

Diabetes UK’de araştırma iletişimi başkanı Dr. Lucy Chambers da, “Gün ışığı, glikoz kullanımı da dahil olmak üzere birçok vücut fonksiyonunu etkilediği bilinen vücudun iç saatinin senkronize edilmesinde kritik bir rol oynuyor.

Bu küçük çalışma, doğal gün ışığında geçirilen süreyi artırmanın, tip 2 diyabetli bazı kişilerin kan şekeri seviyelerini düşürmesine yardımcı olabilecek bir aktivite olabileceğini belli ediyor.

Öğle yemeği molasında yürüyüşe çıkmak, yürüyerek veya bisikletle seyahat etmek ve yeşil alanların tadını çıkarmak, dışarıda geçirilen zamanı ve fiziksel aktiviteyi artırmanın yollarından bazılarıdır” şeklinde konuştu.